• ساعت : ۱۳:۲:۵۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ 
  • کد خبر : ۴۲۲۳
صبر، ویژگی بارز "زندگی آرام"
رییس دانشکده روانشناسی و مشاوره دانشگاه اصفهان تاکید دارد افراد مختلف در شرایط اضطرار بی‌تفاوت، شاکی، صبور یا مأمور هستند و افراد با زندگی آرام در شرایط اضطرار صبور هستند.

سلسله نشست‌های چهل‌چراغ در ماه رمضان امسال با موضوع «طراحی زندگی برای روزهای سخت» به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از ساعت 14:30 تا 16 روزهای زوج از سیمای مرکز استان مهمان خانه‌ اصفهانی‌ها است.
نشست چهارم چهل‌چراغ به به طرح «زندگی آرام» پرداخت.هدف از بررسی این نوع زندگی این بود که مخاطبان دریابند آیا زندگی آنها و یا اطرافیان‌شان آرام است یا خیر، چه ویژگی‌هایی از این نوع زندگی مورد پسند آنها است و اگر قرار است در شرایط اضطرار، زندگی متفاوتی را طراحی کنند تمایل دارند چه بخش‌هایی از زندگی آرام را در آن بگنجانند. 
آنچه دکتر محمدرضا عابدی عضو هیئت‌ علمی و رییس دانشکده روانشناسی و مشاوره دانشگاه اصفهان و دکتر راضیه ایزدی عضو هیئت ‌علمی دانشگاه صفاهان در این نشست درباره ویژگی‌های زندگی آرام گفتند را در ادامه می‌خوانید.
افرادی که زندگی آرامی دارند اهل احتیاط هستند و اجازه ریسک کردن و کارهای جدید به خود نمی‌دهند، چون این کارها آرامش آنها را برهم می‌زند. اجتناب از هر عاملی که ثبات را برهم بزند و قابل پیش‌بینی نیست از دیگر ویژگی‌های زندگی آرام است. این افراد با زندگی سازگاری دارند. همچنین قناعت را انتخاب و به دیگران نیز توصیه می‌کنند و سکوت، سکون و آرامش در زندگی آرام حرف اول را می‌زند. افراد با طرح زندگی آرام در بحث‌ها حق را به طرف مقابل می‌دهند و از دعوا فرار می‌کنند. این افراد کم‌حرف هستند و به سفرهای انفرادی علاقه دارند. حتی برخی از آنها تصمیم می‌گیرند ازدواج نکنند و اگر هم ازدواج کنند تلاش می‌کنند کمتر رفت و آمد کنند. 
زندگی آرام و زندگی راحت دو تفاوت عمده دارند؛ در زندگی راحت، استراحت حرف اول را می‌زند اما افرادی که زندگی آرام دارند اتفاقاً اهل استراحت نیستند و بسیار تلاش می‌کنند. این افراد مکالمات تلفنی کوتاهی دارند و از افراد کم‌حرف خوششان می‌آید. همچنین برخلاف افراد آرام، کسانی که زندگی راحت را انتخاب کرده‌اند صبور و اهل سازش نیستند. 
مسیر زندگی افراد آرام کُند پیش می‌رود، آنها بسیار کمال‌گرا هستند و بسیار دقت می‌کنند در حالی که در زندگی راحت کمال‌گرایی وجود ندارد. کتاب‌هایی که بسیار دقیق و با ریزه‌کاری‌های فراوان نوشته می‌شود کار افراد آرام است. آنها می‌توانند مدت‌ها در خانه و دور از سروصدا و هیاهو بمانند و کاری را تصحیح کنند و برخلاف سرعت، دقت در زندگی آنها زیاد است. افراد آرام اهل تلویزیون تماشا کردن و دیدن برنامه‌های پرهیاهو نیستند و معمولاً گوشه دنجی از طبیعت را بیشتر دوست دارند.
افرادی که زندگی آرام دارند در شرایط عادی اهل سکون و سکوت هستند. آنها در شرایط پراسترس از سه روش اجتناب، واکنش هیجانی و حل مسأله، اجتناب از شرایط استرس‌زا را انتخاب می‌کنند. آنها چون به استرس با اجتناب پاسخ می‌دهند، زمانی که امتحانی در پیش دارند دیر به سراغ درس می‌روند و به اصطلاح دقیقه نودی هستند پس در کنکور زیاد موفق نمی‌شوند، اما اگر کنکور وجود نداشت و رشته موردعلاقه خود را دنبال می‌کردند در آن موفق می‌شدند.

*افراد آرام خود را به دردسر نمی اندازند
افراد با زندگی آرام در شرایط بحران از چهار روش منفعلانه، واکنشی، فعال و پیشتاز، روش منفعل را انتخاب می‌کنند و در بحران خود را به دردسر نمی‌اندازند، صرفاً به خاطر اینکه آرامش‌شان بهم نخورد. افراد مختلف در شرایط اضطرار بی‌تفاوت، شاکی، صبور یا مأمور هستند و افراد با زندگی آرام در شرایط اضطرار صبور هستند که جزو محاسن این نوع زندگی است. افراد آرام شرایط قرنطینه را دوست دارند و برعکس، در شلوغی و ترافیک اذیت می‌شوند، بنابراین هرچه در شرایط بحران خوب عمل نمی‌کنند در شرایط اضطرار بهتر هستند. این جنبه از زندگی افراد آرام در شرایط اضطرار مانند شیوع بیماری کرونا می‌تواند برای همه کمک‌کننده باشد.
فردی که زندگی آرام دارد اگر برای زندگی مشترک نیز فردی با زندگی آرام را انتخاب کند رضایت هر دو نفر بالا است اما پویایی این زندگی کم است. پس باید دید هدف افراد در زندگی مشترک چیست و اگر هدف چیزی جز آرامش است، بهتر است فرد آرام با فرد آرام دیگری ازدواج نکند و بر اساس هدف خود دست به انتخاب بزند.
چون در زندگی آرام احتیاط زیاد است مشکل و خطر کم پیش می‌آید، تنش در این نوع زندگی کم است و اعمال آنها برای دیگران نیز تنش‌آفرین نیست پس افراد آرام همسایه‌های خوبی هستند. در کنار این مزایا، شور و هیجان زندگی آرام کم است و حوصله بقیه از آنها سر می‌رود و ممکن است فرد بسیاری از موقعیت‌های رسیدن به موفقیت را از دست بدهد با این هدف که آرامش او برهم نخورد. سازش در زندگی آرام زیاد است و ممکن است فرد خیلی اوقات کوتاه بیاید اما سازگاری این افراد کم است.
کارشناسان برنامه چهل‌چراغ در ادامه و در بخش فراتر از زندگی به سراغ مفهوم بسندگی رفتند. آنها عنوان کردند: «برخی اوقات در زندگی قناعت هست اما خیلی اوقات بسندگی نیست. قناعت صفت بسیار خوبی است اما باید با بسندگی آمیخته شود. در زندگی آرام به کم بسنده کردن وجود دارد اما خود بسندگی وجود ندارد. بسندگی یعنی ارتباط کامل با چیزی که زندگی هم‌اکنون به ما ارائه کرده است. افراد کمال‌گرا همواره به دنبال هدفی جز چیزی که الان دارند می‌گردند اما وقتی بسندگی وجود دارد، فرد به جای اینکه به دنبال چیز دیگری باشد می‌تواند از همان چیزهایی که در زندگی دارد استفاده کند و لذت ببرد.»

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0