• ساعت : ۹:۲۸:۵۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۰۷ 
  • کد خبر : ۴۲۱۱
موسیقی اصفهان باید به علم تبدیل شود
عضو هیئت ‌علمی گروه موسیقی دانشگاه هنر اصفهان اعتقاد دارد پژوهشکده موسیقی نیاز اساسی موسیقی اصفهان است و این هنر باید به علم تبدیل شود.

شب دوم مصاحبه زنده با هنرمندان در لایو صفحه اینستاگرام فرهنگسرای مجازی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان به گفت‌وگو با مهدی ترمه‌باف، دانش‌آموخته آهنگ‌سازی و عضو هیئت ‌علمی دانشگاه هنر اصفهان اختصاص یافت.

در این برنامه که با عنوان "هفت شب، هفت هنرمند" و به مناسبت هفته فرهنگی اصفهان برگزار می شود، رضا شریعت نوازنده، خواننده و مدرس جوان آواز ایرانی به عنوان مجری-کارشناس رو به روی مهدی ترمه‌باف نشست تا از موسیقی دوران معاصر در اصفهان صحبت کنند.

مهدی ترمه‌باف در ابتدای این گفت‌وگوی مجازی در پاسخ به سوالی درباره طیف‌های فعال در فضای موسیقی شهر اصفهان، فعالان این عرصه را به دو گروه تقسیم کرد و اظهار داشت: دسته اول تحصیلات آکادمیک یا آزاد دارند و در محضر اساتید شاگردی کرده‌ و به نوعی دوره‌دیده‌ها هستند که موسیقی کلاسیک ایرانی و غربی را به پیش می‌برند. دسته دوم که به آنها اپراتورها می‌گویم در کار خود هوشمندانه عمل می‌کنند اما نیاز بخش عام جامعه را در نظر گرفته و برای آنها اثر تولید می‌کنند. برخی از آنها در دوره‌های کوتاه‌مدت موسیقی هم شرکت کرده‌اند اما به جای نواختن ساز و سر و کار داشتن با نُت با نرم‌افزار و کامپیوتر کار می‌کنند و موسیقی پاپ اصفهان را به پیش می‌برند که البته در کار خود موفق هستند.

به اعتقاد او، فعالیت دسته دوم بیشتر است ولی آثار آنها تاریخ مصرف دارد اما دسته اول روی هر اثر بیشتر وقت می‌گذارند و در کار خود سخت‌گیر هستند و به همین دلیل شاید انتشار یک آلبوم آنها سا‌ل‌ها طول بکشد چون مباحث فنی را بیشتر در نظر می‌گیرند و به همین دلیل آثار آنها ماندگارتر است و ممکن است مردم سالیان سال آنها را گوش بدهند و لذت ببرند.

عضو هیئت ‌علمی دانشگاه هنر اصفهان درباره تأثیر تأسیس دانشگاه‌های موسیقی بر روند رشد موسیقی اصفهان افزود: با تلاش‌هایی که در این زمینه صورت گرفت دانشگاه‌ها معنای موسیقی علمی را به جامعه شناساندند و کلاس‌هایی دایر شد که طرح درس داشتند و موفق شدند سطح آموزش موسیقی در اصفهان را بالا ببرند. در واقع تدوین سرفصل‌های آموزشی و پرورش استادان و پژوهشگران خوب موسیقی از تأثیرات بزرگ دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه فرهنگ و هنر بود.

ترمه‌باف درباره ظرفیت شهر اصفهان در زمینه گردشگری موسیقی گفت: ثمره گردشگری موسیقی یک رویداد است و زمانی که این رویداد شکل بگیرد، می‌توانیم دائماً آن را تکرار کنیم و آن را در دنیا جا بیندازیم. باید به این رویداد فرهنگی و هنری در موسیقی اصفهان برسیم که می‌تواند یک جشنواره موسیقی و یا اقدامات پژوهشی باشد اما در ابتدا نیاز به یک پژوهشکده موسیقی قدرتمند داریم.

او با بیان اینکه وقتی می‌پرسند مکتب اصفهان چیست باید بتوانیم آن را به صورت علمی توضیح دهیم، ادامه داد: متأسفانه درباره آواز اصفهان و مکتب اصفهان حتی یک خط توضیح علمی در اینترنت وجود ندارد، پس باید هنر خود را تبدیل به علم کنیم و حتی می‌توانیم مکتب موسیقی اصفهان را به عنوان میراث ناملموس به ثبت برسانیم اما ابتدا باید تعریف درست و کاملی از آن داشته باشیم که نیازمند پژوهش است.

*گردشگری موسیقی نیاز به مدیریت قوی دارد

عضو هیئت ‌علمی دانشگاه هنر اصفهان خاطرنشان کرد: کسی که از بناهای تاریخی شهر اصفهان بازدید می‌کند شاید برای بار دوم به آنها سر نزند اما اگر گردشگری موسیقی به رویدادی تکرارشونده برای شهر اصفهان تبدیل شود می‌تواند افراد علاقه‌مند را بارها و بارها به اصفهان بکشاند که البته برگزاری چنین رویدادی نیاز به مدیریت قوی دارد.

گفتنی است، سلسله‌ گفت‌وگوهای زنده "هفت شب، هفت هنرمند"  تا 10 اردیبهشت هر شب از ساعت 22:30 تا 23 در صفحه اینستاگرام فرهنگسرای مجازی سازمان به نشانی vcci.ir برگزار می‌شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0