• ساعت : ۹:۳۲:۲۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۰۴ 
  • کد خبر : ۴۲۰۶
یك هفته به افتخار اصفهان
برنامه‌های هفته فرهنگی اصفهان از سوم اردیبهشت ماه با افتتاحیه‌ای متفاوت در فضای مجازی آغاز شد.

اردیبهشت باشد و در اصفهانِ نیمه جهان باشی اما "کوید 19" اجازه ندهد مانند سا‌لهای قبل از گشت و گذار در شهری که مقصد و مقصود ایرانگردان و جهانگردان است، آن‌طور که دلت می‌خواهد حظ ببری.

کرونا یا آن‌طور که این روزها ورد زبانمان شده، ویروس منحوس، اجازه نداد رسم نوروز را مانند هر سال به جا بیاوریم و حالا در نخستین روزهای اردیبهشت بهشتی اصفهان حال و هوای متفاوتی را برای شهر و دیارمان رقم زده است اما برنامه‌های هفته فرهنگی اصفهان امسال هم به رسم سا‌ل‌های قبل از روز گذشته و مصادف با سوم اردیبهشت ماه کلید خورد، اما در قالبی متفاوت.

سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با مدنظر قرار دادن لزوم رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، 95 عنوان برنامه برای این هفته تدارک دیده که تا نهم اردیبهشت ماه و با شعار "اصفهان، شهری که دوستش دارم" در بستر فضای مجازی برگزار و در صفحه و وب‌سایت فرهنگسرای مجازی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان پخش و منتشر خواهد شد.

مهمان افتتاحیه مجازی این رویداد که به صورت زنده از صفحه اینستاگرام و وب‌سایت فرهنگسرای مجازی پخش شد، شهردار اصفهان بود.

قدرت‌اله نوروزی اصفهان را از نظر تاریخی، فرهنگی و میراثی شهری بسیار مهم و تأثیرگذار در طول تاریخ دانست و اظهار داشت: با این تفاسیر طبیعی است که هر شهروند اصفهانی شهر خود را بسیار دوست داشته باشد و به آن افتخار کند و از طرف دیگر، مردم ایران نیز آن را بشناسند و به اصفهان ببالند و جهانیان علاقه‌مند به سفر به این شهر باشند.

وی زیست هنرمندان، معماران و دانشمندان بزرگ، موقعیت جغرافیایی خاص، وجود رودخانه زاینده‌رود و ذوق و هنرنمایی در عرصه‌های گوناگون را وجه تمایز اصفهان با سایر شهرهای جهان دانست که آن را شایسته لقب نصف‌جهان کرده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه بسیاری در دنیا، اصفهان را حتی بهتر از ایران می‌شناسند افزود: درست است که اصفهان در سه دوره پایتخت ایران بوده اما هنر، آثار تاریخی، لهجه شیرین و مهمان‌دوستی و شعر اصفهان آن را به شهری برجسته تبدیل کرده است.

وی اصفهان و هنرمندان این شهر را دارای رابطه‌ای متقابل دانست که گاهی بین آنها ملازمه ایجاد می‌شود و ادامه داد: هم اصفهانی‌ها از هویت شهر اصفهان متأثر شده‌اند و هم اصفهانی‌ها در هویت شهر خود تأثیر گذاشته‌اند و این رابطه متقابل اصفهان را به اینجا رسانده است.

نوروزی گفت: اصفهان ویژگی‌های دارد که شهروندان آن به اصفهانی بودن خود می‌بالند. طناز بودن از هنر ذاتی موجود در این شهر سرچشمه می‌گیرد و خود من همواره به اصفهانی بودن خود افتخار می‌کنم.

وی تأکید کرد امروز باید از این دستاورد بشری که در بستر تاریخ برای ما به‌جا مانده پاسداری کنیم تا این شهر بتواند مسیر درست خود را ادامه دهد.

شهردار اصفهان پس از رونمایی از پوستر هفته فرهنگی اصفهان به اجرای 95 عنوان برنامه از سوم تا نهم اردیبهشت ماه توسط معاونت فرهنگی شهرداری اشاره و بیان کرد: برنامه‌های هفته فرهنگی اصفهان در سال گذشته به دلیل وقوع سیل در کشور با عنوان همدلی برای ایران برگزار شد و امسال نیز این رویداد را متناسب با شرایط فعلی و به صورت مجازی در چهار شاخص سلامت جسمی، روحی، اجتماعی و معنوی برنامه‌ریزی کردیم.

فصل بهارست خیز، تا به تماشا رویم

همان‌طور که اصفهان را بدون موسیقی نمی‌توان تصور کرد افتتاحیه هفته فرهنگی اصفهان هم بدون آن لطفی نداشت، پس بخشی از این مراسم به آوازخوانی سیدرضا طباطبایی از اساتید مکتب آوازی اصفهان گذشت که از بهار گفت، آنجا که خواند: «فصل بهارست خیز تا به تماشا رویم/ تکیه بر ایام نیست تا دگر آید بهار»

طباطبایی که از محضر بزرگانی چون مرحوم ميرزا علی‌محمد قاضی‌عسكر، جلال‌الدین تاج اصفهانی، حسن کسائی و ملاحسین یزدی فیض برده در ادامه این برنامه نیز به اجرای چند قطعه دیگر پرداخت.

ویژه‌برنامه طنز منارجنبون، جشنواره آوای خواجو، گنج موزه، مروارید فیروزه‌ای،  7 هنرمند در 7 شب، کرونا آرت، همراه تاریخ شهر، رونمایی از مستند مشاغل راسته، جهان در اصفهان، 100 فیلم، اصفهان ‌گردان، رسم پروانگی، دیدار با ناشناخته‌ها، جشنواره عکس مهرستان، سلسله نشست‌های روانشناسی چهل‌چراغ، مستندی برای شهر، مسابقه معما، جشنواره همراه با کاراته، رونمایی از پوستر جشنواره شعر و داستان شهر من، کتاب‌های 10 جلدی طلایی دانش شهروندی، کتاب‌های فیروزه‌ای پژوهش شهروندی، کتاب‌های کودک و ترانه‌های شهر از جمله عنوان برنامه‌های سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری به مناسبت هفته فرهنگی اصفهان است.

غذاهای خورشید، روایتگری اصفهان، بازیمون، ترانه امید، خدمات کریمانه، مهمون خونه، تا بخواهی خورشید، همدلانه، پلی به گذشته، آوای مهربانی و بچه‌های محراب نیز از جمله برنامه‌هایی است که ادارات فرهنگی اجتماعی مناطق 15گانه شهرداری اصفهان در این هفته تدارک دیده‌اند.

برای تماشای این برنامه‌ها می‌توانید به صفحه و وب‌سایت فرهنگسرای مجازی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان به نشانی vcci.ir و صفحه instagram.com/isfahanfarhang مراجعه کنید.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0