چهارشنبه, 7 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۱:۳۲:۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ 
  • کد خبر : ۴۱۴۰
شور شب اصفهان در تبریز
اهالی شهر زیبای تبریز در قالب رویداد شب فرهنگی اصفهان ساعاتی را در دل فرهنگ و هنر نصف‌جهان سپری کردند.

از خیابان‌های برفی تبریز در حالی راه پردیس سینمایی قدس را در پیش می‌گیریم که زمستان همه زیبایی‌هایش را در کالبد این شهر ریخته و برفی که صبح روز پنجشنبه و در بیست و چهارمین روز از بهمن ماه برای چندمین بار باریدن گرفته بود، حالا با شدت بیشتری ادامه دارد و دست‌اندرکاران رویداد نخستین شب فرهنگی اصفهان را که چند سالی است چنین برفی را در شهر خود تجربه نکرده‌اند به وجد آورده است.

انتظارها به پایان رسیده و تبریزی‌هایی که دست در دست اعضای خانواده‌ خود از پله‌های سینما قدس بالا می‌روند و یکی یکی صندلی‌های سالن اصلی را پر می‌کنند تا حوالی ساعت 9 شب مهمان سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان هستند تا در همکاری با شهرداری تبریز به تماشای گزیده‌ای از داشته‌های فرهنگی و هنری اهالی نصف‌جهان بنشینند.

رویدادی که نخستین تجربه خود را از شهر اولین‌ها یعنی تبریز آغاز کرده و قرار است در دیگر شهرهای کشور نیز برگزار شود.

مراسم با سخنان مهدی جمالی‌نژاد معاون عمرانی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها آغاز شد که به بیانات مقام معظم رهبری در آخرین نماز جمعه خود و تأکید ایشان بر روی قوی شدن و ارتقای اقتدار کشور به عنوان یک کلیدواژه اساسی اشاره کرد.

وی گفت: اقتدار و قوی شدن صرفاً مربوط به حوزه‌های نظامی، انتظامی و لوجستیکی نیست بلکه در تمام حوزه‌ها باید قوی شویم. در واقع اقتدار، پیش‌زمینه و بستر امنیت ملی است.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه قدرت خدادادی مانند منابع سرشار طبیعی و همچنین قدرت اکتسابی مانند انواع دانش‌ها لازم هستند اما اینها نه به تنهایی و نه در کنار هم برای ایجاد اقتدار کافی نیستند، ادامه داد: این قدرت گفتمانی است که اقتدار را تکمیل می‌کند. این همان چیزی است که انقلاب را پیروز کرد و استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را برای ما به ارمغان آورد.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: همواره به دیپلماسی شهری و گفتمان فرهنگی، هنری و اجتماعی بین شهرها اعتقاد فراوان داشته‌ام و داشته‌های اصفهان و تبریز در این زمینه کم نیستند‌.

وی با بیان اینکه بسیاری از شهرهای کشور ما مانند موزه بدون سقف هستند، اضافه کرد: 1300 شهر و 60 هزار روستای ایران یکی از یکی زیباتر هستند و باید از این ظرفیت‌ها بهتر استفاده کرد.

جمالی‌نژاد خاطرنشان کرد: شهر تبریز تجارب زیادی را در گذشته‌های دور به اصفهان منتقل کرده و بسیاری از آثار تاریخی اصفهان و صاحب‌منصبان آن در گذشته در قرابت با آذربایجان بوده‌اند و جا دارد از روسای سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و تبریز برای اینکه چنین برنامه نوآورانه‌ای را در تبریز تدارک دیده‌اند تشکر ‌کنم.

حالا نوبت به اجرای مراسم پرده‌خوانی مرشد غلامرضا خوشحال‌پور رسید که شاهنامه را سند و شناسنامه ما ایرانی‌ها دانست که 1100 سال پیش به وسیله حکیم ابوالقاسم فردوسی منظوم شد و امروز به 110 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و جهانیان ما ایرانیان را با این شناسنامه می‌شناسند.

به گفته پیشکسوت اصفهانی شاهنامه‌خوانی و پرده‌خوانی، این شناسنامه دارای 3 اصل ایرانی بودن است و حکیم ابوالقاسم فردوسی ایرانی‌ها را مردمانی یکتاپرست، ساده و پهلوان نامیده است.

خوشحال‌پور تأکید کرد که شاهنامه داستان، دروغ و افسانه نیست بلکه تاریخ سرزمینی کهن به نام ایران‌زمین و مردمانی مقدس به نام ایرانیان است و سرزمینی که نامش اهورایی است.

مهمانان برنامه شب فرهنگی اصفهان سپس گوش به سخنان عضو شورای شهر تبریز سپردند. سعید نیکو خصلت تأکید کرد که رویکرد سیاست‌گذاران شهرهای جهان بر اساس توسعه شهر خلاق است که در آنها رویدادهای فرهنگی زیادی برگزار می‌شود و مسئولان و اهالی این شهرها به هنر، تاریخ، گردشگری، موزه و صنایع‌دستی اهمیت می‌دهند.

وی افزود: ویژگی شهرهای زنده این است که درهای آنها برای مهمان‌پذیری باز است و مراودات فرهنگی درون‌شهری، منطقه‌ای، بین‌المللی و جهانی دارند.

به گفته این عضو شورای شهر تبریز، اصفهان و تبریز از گذشته‌های دور مراودات محکمی با هم داشته‌اند. نیکو خصلت تأکید کرد تبریزی‌ها به عنوان شهروندان ایرانی و تبریزی همواره به شهر اصفهان افتخار کرده‌‌اند، چون اصفهان همواره ایران را در جهان سربلند کرده است و حق بزرگی بر گردن کشور دارد.

نیکو خصلت با بیان اینکه ما ایرانی‌ها باید هنر، فرهنگ، قومیت‌ها و گویش‌های کشورمان را بهتر بشناسیم و از آنها الهام بگیریم، ادامه داد: زیبایی ایران به همین تنوع است و باید به تفکر نیاکان خود ارج نهاده و مرزها را بین خود کمرنگ کنیم. باید مواظب باشیم این مرزها و تعصبات جایگاه انسانی ما را پایین نیاورد و پیام برگزاری برنامه شب اصفهان نیز همین است.

«امیدوارم بتوانیم گفتمان گردشگری و دوستی را در داخل کشور تقویت کنیم»؛ این جمله پایان‌بخش سخنان عضو شورای شهر تبریز بود.

حاضران در برنامه شب فرهنگی اصفهان در تبریز در دقایق بعدی این برنامه مهمان شعرخوانی حمیدرضا وطن‌خواه و محمدحسین ملکیان، اجرای 6 قطعه موسیقی سنتی و البته نمایش کُلاغ‌ها بودند و علاقه‌مندان می‌توانستند در سالن مجاور به تماشای فیلم‌های منتخب سینمای اصفهان بنشینند و یا از غرفه صنایع‌دستی و فرش نفیس اصفهان بازدید کنند.

عقربه‌ها حالا به ساعت 9 شب نزدیک می‌شوند که محمد عیدی و احمد حمیدی، روسای سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری‌های اصفهان و تبریز با امضای تفاهم‌نامه، مراسم را به پایان رساندند. گسترش روابط و تقویت همکاری‌ها میان دو کلان‌شهر در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی هدف از امضای این تفاهم‌نامه است.

تبریز عین اصفهان است

محمد عیدی معاون فرهنگی اجتماعی شهردار اصفهان در این خصوص گفت: تبریز شباهتی با اصفهان ندارد بلکه عین اصفهان است. تبریز و اصفهان دو وجه از سیمای یک ماه‌رو و دو جواهر با اجزای لایتجزا هستند.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان افزود: در اصفهان هر روز نام تبریز را تکرار می‌کنیم؛ چه با بردن نام محله تبریز، چه کوچه تبریزیان و چه نام خانوادگی تبریزی و آذربایجانی.

وی ابراز امیدواری کرد به زودی شاهد برگزاری شب فرهنگی تبریز در اصفهان باشیم و در این شبکه ارتباطی، خلاقیت فرهنگی بروز کرده و بوستان وطن باطراوت‌تر و زیباتر شود.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز هم رویداد شب فرهنگی اصفهان در تبریز را موجب رقم خوردن روز و شبی به‌یاد ماندنی و خاطره‌انگیز برای اصفهان و تبریز خواند.

احمد حمیدی گفت: تبریز شهر علما و عرفا، شهر پروین و شهریار، شهر سرداران دفاع مقدس و شهر اولین‌ها است و امیدوارم تفاهم‌نامه امضاشده بین دو شهرداری، آغازی برای همکاری‌های بیشتر آنها در آینده شود و شاهد فصل جدیدی از تعاملات و مراودات فرهنگی اصفهان و تبریز باشیم.

وی تأکید کرد که این همکاری‌ها قرار نیست به برگزاری شب‌های فرهنگی خلاصه شود و افزود: در ۱۴ مردادماه ۹۹ که سالروز صدور فرمان مشروطیت و روز تبریز است مهمان اصفهانی‌ها در رویداد شب فرهنگی تبریز در اصفهان خواهیم بود.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز گفت: اصفهان شهری بسیار زیبا و اصفهانی‌ها از نظر تبریزی‌ها مردمانی هنردوست و هنرمند هستند و امیدوارم این رویداد فرصتی برای توسعه گردشگری فراهم کند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0