پنج‌شنبه, 5 خرداد 1401
  • ساعت : ۱۳:۵۸:۱۹
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ 
  • کد خبر : ۱۱۷۴۷
پرواز ققنوس در آسمان اصفهان
جشنواره فرهنگی، هنری، رسانه‌ای «پرواز ققنوس» ویژه دانش‌آموزان متوسطه دوم در اصفهان برگزار می‌شود.

به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، مجتبی شاه‌مرادی، معاون فرهنگی شهردار در نشست خبری این جشنواره، اظهار داشت: در سال‌های گذشته انگار بخشی از شهروندان شهر اصفهان را نمی‌دیدیم و گویا فقط بزرگسالان شهروندان اصفهان هستند، اما در واقع کودکان و نوجوانان شهروندان امروز و آینده شهر بوده و نگاه به شهر از دریچه چشمان آنها برای ما اهمیت دارد و اینکه شهرشان را چطور می‌بینند و چه انتظاری از آن دارند.
وی افزود: هرچند شهرداری فعالیت‌هایی در گذشته انجام داده اما تلاش امروز ما معطوف به این بخش از شهروندان است تا در تصمیمات مدیریت شهری دیده شوند، در برنامه‌ریزی‌ها مشارکت کنند و مهارت‌های زندگی در شهر را فرا گیرند. هرچه روی این گروه از شهروندان سرمایه‌گذاری کنیم شهر آینده، شهر محبوب‌تری خواهد بود.
دانش‌آموزان می‌توانند ابزار نظارتی و تصمیم‌ساز مدیریت شهری باشند
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تأکید کرد: اگر مهارت رسانه‌ای در فرزندان شهر ارتقا یابد و بتوانند این مهارت را برای بازنمایی زیبایی‌ها و احیاناً نازیبایی‌های شهر به‌کار گیرند، می‌توانند به‌عنوان ابزار نظارتی و حتی تصمیم‌ساز در کنار مدیریت شهری قرار گرفته و شهر را خودشان بسازند.
وی با بیان اینکه امروز افراد در دو فضای حقیقی و مجازی زندگی می‌کنند، ادامه داد: گویا زیست مجازی بخشی از زیست حقیقی افراد است و تمایل به دیده شدن و ابراز نظر در فرزندان ما به این نکته برمی‌گردد. هرچه زیست مجازی فرزندان‌مان زیست سالم و کاربردی باشد که به زیست حقیقی آنها کمک کند، می‌توانیم جامعه بهتری بسازیم. جشنواره ققنوس نیز به دلیل پرداختن به مهارت‌های رسانه‌ای دانش‌آموزان حائز اهمیت است.
وی با اشاره به شعار «اصفهان من، شهر زندگی» گفت: همه ما این شهر را دوست داریم و در تلاشیم زیست بهتری در آن داشته باشیم که این چالش برای فرزندان ما به دلیل وجود فضای مسموم رسانه‌ای بسیار اهمیت دارد و میل به مهاجرت، فرار از هویت و غیره را می‌توان ذیل مفهوم زندگی صورت‌بندی کرد. اگر شهر ما شهر زندگی باشد کسی به این مفاهیم فکر نمی‌کند. این سه رکن در جشنواره ققنوس دیده شده تا کمک کند فرزندان اصفهان مهارت‌های رسانه‌ای خود را ارتقا دهند و رسانه را به خدمت گیرند تا زیست حقیقی بهتری داشته باشند. 
شاه‌مرادی در پاسخ به سوالی درباره بسترهای انتشار آثار برگزیده این جشنواره گفت: برخلاف تصور رایج، کیفیت تولیدات دانش‌آموزی بسیار بالا خواهد بود. هم‌اکنون دانش‌آموزان بسیاری در فرهنگسرای رسانه و خانه نوجوان سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان فعالیت می‌کنند و ما نیز به انتشار آثاری که موضوعات مرتبط داشته باشند کمک می‌کنیم.
همچنین مهدی اسماعیلی، معاون فرهنگی و پرورشی اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه فلسفه حیات انسان انجام عمل صالح است، گفت: عمل صالح باید به‌موقع و در زمان خود انجام شود و هر اقدام خوبی اگر در زمان خود انجام نشود عمل صالح نخواهد بود.
وی با بیان اینکه پس از فراگیر شدن بیماری کرونا آموزش و پرورش نیز دچار تغییرات و بحران‌های شگفتی شد، ادامه داد: با وجود این بیماری همچنان فعالیت‌های آموزشی و پرورشی در فضای مجازی ادامه پیدا کرد اما دانش‌آموزان به اجبار وارد فضای جدیدی شدند و در حالی که تا پیش از آن آوردن تلفن همراه به مدارس ممنوع بود، با شیوع کرونا این وضعیت به کلی دگرگون شد. نقش رسانه‌ و فضای مجازی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و تلاش کردیم در کنار نیاز دانش‌آموزان، به تفاوت‌های فردی آنها نیز توجه کنیم تا با توجه به سلیقه و استعداد خود در سایر برنامه‌های آموزش و پرورش شرکت کنند که در این راستا جشنواره‌های زیادی برنامه‌ریزی و برگزار شد.
اسماعیلی با اشاره به نقش آموزش و پرورش در انتقال مفاهیم فرهنگی افزود: بهترین راه این است که خود دانش‌آموزان درگیر برگزاری این جشنواره شوند چون تأثیرگذاری چنین جشنواره‌هایی در میان دانش‌آموزان و همسالان آنها با زمانی که خودمان برگزارکننده جشنواره و تولیدکننده محتوا باشیم قابل‌مقایسه نیست. با این روش دانش‌آموزان ضمن درگیری با موضوع فرصت پیدا می‌کنند خلاقیت‌های هنری خود را شکوفا کرده و به‌صورت محتوای الکترونیکی در اختیار دیگران قرار دهند.
جشنواره ققنوس تنها ویژه اعضای بسیج دانش‌آموزی نیست
سرهنگ حسین رجب‌پور، رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی استان اصفهان در ادامه، این تشکل را بزرگ‌ترین تشکل دانش‌آموزی دانست که در 4 هزار واحد آموزشی استان با بیش از 400 هزار عضو در حال فعالیت است.
وی گفت: تمام دانش‌آموزان جامعه هدف و مخاطب برنامه‌های بسیج دانش‌آموزی هستند، نه صرفاً دانش‌آموزانی که عضو این تشکل شده‌اند. البته بخشی از فعالیت‌های ما فراگیر و بخشی هم ویژه اعضای بسیج دانش‌آموزی است.
رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی استان با اشاره به سایر برنامه‌های این تشکل اظهار داشت: طرح ولایت در تابستان هر سال و به‌ منظور آموزش دانش‌آموزان متوسطه که قرار بود فرمانده واحد بسیج مدارس خود باشند برگزار می‌شد که با شیوع کرونا و پس از نظرخواهی از دانش‌آموزان، جمعیت شرکت‌کننده را سه برابر کرده و لشکر سایبری ققنوس را تشکیل دادیم. هم‌اکنون دو تیپ سایبری دختران و یک تیپ پسران داریم که در لشکر سایبری ققنوس و در موضوعات تربیتی، فرهنگی و کنشگری فعالیت می‌کنند.
وی با بیان اینکه استعدادهای بسیار خوبی در میان این دانش‌آموزان کشف شد، افزود: بنابراین تصمیم گرفتیم بستری برای دیده شدن دانش‌آموزان فراهم کنیم چون دیده شدن یکی از نیازهای امروز دانش‌آموزان و نوجوانان است. فراخوان جشنواره فرهنگی، هنری، رسانه‌ای «پرواز ققنوس» در دهه فجر منتشر می‌شود و پس از چند مرحله داوری، اختتامیه جشنواره در تیرماه 1401 برگزار و آثار برگزیده معرفی می‌شود.
گفتنی است؛ جشنواره فرهنگی، هنری، رسانه‌ای «پرواز ققنوس» به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، سازمان بسیج دانش‌آموزی استان و اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان در موضوعات «ترسیم آینده شهر» با نگاه به سیره قهرمان‌هایی مانند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، «شهر من؛ شهر نوجوان تراز انقلاب اسلامی» و «موضوعات آزاد فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای دانش‌آموزی» برگزار می‌شود.
گفتنی است؛ رونمایی از پوستر و تندیس جشنواره و همچنین رونمایی از خبرگزاری دانش‌آموزی ققنوس پایان‌بخش این نشست بود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0