پنج‌شنبه, 11 آذر 1400
  • ساعت : ۱۲:۱۷:۲۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ 
  • کد خبر : ۱۱۶۰۷
روایت زندگی استاد مظاهری در فیلم مستند "سرود جمشید"
فیلم مستند "سرود جمشید" با حضور معاون فرهنگی شهردار در کتابخانه مرکزی اصفهان اکران شد؛ این فیلم مروری بر زندگینامه استاد جمشید مظاهری و تاثیر این شخص بزرگ بر روی شناخت اصفهان دارد.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در این آیین ضمن تبریک روز اصفهان گفت: گرامیداشت افرادی که عاشق اصفهان بوده‌اند و خود‌ را وقف اصفهان کرده‌اند احترام به اصفهان است و قطعا گرامیداشت فردی همچون استاد مظاهری نتیجه خوبی را در پی خواهد داشت.

مجتبی شاه‌مرادی تصریح کرد: خوشحال هستم که هفته اصفهان با اکران این فیلم مستند و بزرگداشت این شخص آغاز شد، توصیف این استاد بزرگ، وصف اصفهان دوست داشتنی است؛ امروز در شهری فرهنگی و تاریخی زندگی می‌کنیم اما این شهر  در روزهای اخیر حال خوبی ندارد و خشکی زاینده رود موجب شده که همه ما اصفهانی ها از این موضوع ناراحت باشیم.

وی ضمن تشکر از کارگردان این فیلم مستند ادامه داد: امیدوارم این فیلم مورد توجه قرار بگیرد تا در آینده شاهد چنین موضوعاتی باشیم چراکه اصفهان با اقدامات و حرکات چنین افراد بزرگی معروف شده است.

رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه چهار شهرداری اصفهان نیز در این برنامه گفت: تولید این فیلم طی یک پروسه انجام شد چراکه این کار اولین و آخرین کار ما در منطقه و سازمان نبوده و ثبت و ضبط این پروژه های بزرگ اتفاقات خوبی را به همراه داشته که موجب آشنایی اصفهانی ها با افراد بزرگ شهر می‌شود.

محمد رضا رهبری تصریح کرد: علاوه بر دغدغه های شخصی که در منطقه وجود داشت ما به  پیشینه تاریخی اصفهان و این فرد نگاه کردیم و در همین راستا برای نشان دادن هویت استاد جمشید مظاهری کاری انجام دادیم چرا که ایشان از شهروندان منطقه چهار شهرداری بود و توجه به همین موضوع و هویت شهری ما را بر آن داشت تا این فیلم مستند را بسازیم.

وی اظهار داشت: شهر ما اقداماتی بیش از اکران این فیلم ها را نیاز دارد پس همه باید تلاش کنیم به جایگاه های بزرگی برسیم و به دنبال راهنمایی گرفتن از افراد مختلف باشیم؛ امیدوارم ساخت چنین فیلم هایی ادامه دار باشد تا به هویت لازم اصفهان دست پیدا کنیم.

در ادامه نیز کارگردان فیلم سرود جمشید با بیان اینکه فیلم ما نشانگر اهمیت پرداختن به اصفهان است، گفت: خوشحالم که توانستیم این فیلم را در نکوداشت روز اصفهان نمایش دهیم و امیدوارم که توانسته باشیم آنچه لیاقت اصفهان و این استاد بزرگ بوده را نشان دهیم.

سعید محسن صفوی‌فر با بیان اینکه استاد مظاهری در چهل سال اخیر بعد از استاد همایی، بهترین اصفهان شناس بوده است تصریح کرد: استاد مظاهری با شخصیتی چند سویه بر موضوعات گسترده ای تسلط داشت و به همین دلیل ما را به سمت ساخت این فیلم سوق داد که سعی داشتم بیشتر به اصفهان شناسی این فرد بپردازم‌ تا این اقدام بر روی شناخت اصفهان تاثیر گذاشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اکنون آلودگی هوا، ترافیک و مسائل زیست محیطی، مشکلاتی را برای اصفهان ایجاد کرده است تصریح کرد: مسئله توسعه اصفهان فراتر از این موضوعات است و باید توسعه در این شهر به درستی و با رویکردی تمدن محور می بایست به پیش رود.

صفوی‌فر اضافه کرد: اصفهان شناسی امر مهمی است که امکان برون رفت ما را از مشکلات نشان می‌دهد. اکنون اصفهان باید به نظریه جامعه شهری برسد چراکه اگر به این موضوع پرداخته نشود شاهد اتفاقات بدی خواهیم بود.

یکی از شاگردان استاد مظاهری نیز در این آیین گفت: استاد مظاهری فردی دانا و با سواد بود که از نظر من شخصیتی تکرار نشدنی است، کلاس این استاد مانند یک دریا، پر نعمت بود که در آن به کشف موضوعات و طرح سوال می‌رسیدیم.

محسن سامع تصریح کرد: انتهای کلاس های استاد مظاهری، آغازی برای مطرح کردن سوال های ما بود، چند جانبه نگریستن به موضوعات،  طنز کلامی و توجه به فرهنگ های اقلیمی از نکات اخلاقی استاد مظاهری بود.

وی ادامه داد: اعتماد به نفس و بازجویی هویت خود را از استاد مظاهری یاد گرفتم چراکه این فرد به فرهنگ اقلیمی اشاره می‌کرد و این موضوع برایشان بسیار مهم بود. استاد مظاهری به لهجه ها اهمیت می‌داد و ذکر خاطرات استاد همیشه از جذاب ترین قسمت کلاس‌ها بود و همیشه برای ارائه خاطرات خود از طنز استفاده می‌کرد.

استاد مظاهری در ساخت بناهای انسانی تاثیرگذار بود

در پایان نیز یکی دیگر از شاگردان استاد مظاهری اظهار کرد:  از همه کسانی که فیلم را تهیه کردند تشکر می‌کنم چراکه این فیلم در شناخته شدن اصفهان تاثیر بسزایی دارد. عظمت شهر تنها به بناهای تاریخی و بزرگ آن نیست بلکه گاهی فرهنگ افراد بر روی عظمت یک شهر تاثیر گذار است و از نظر من استاد مظاهری یکی از افراد تاثیر گذار در اصفهان بودند.

زهره مشاوری تصریح کرد: این فرد تنها در رابطه با بناها صحبت نکرد بلکه با ساختن بناهای انسانی از راه معلمی تاثیر مستقیمی بر روی عظمت و بزرگی شهر گذاشت.

وی افزود: از کلاس های آزاد استاد استقبال زیادی صورت می‌گرفت و دانشجویان در این کلاس هرگز خسته نمی‌شدند که دلیل اصلی آن تدریس همواره با عشق استاد مظاهری بود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0