پنج‌شنبه, 11 آذر 1400
  • ساعت : ۱۲:۷:۵۶
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۸/۲۵ 
  • کد خبر : ۱۱۵۸۸
پوستر فیلم مستند "سرود جمشید" رونمایی شد
پوستر فیلم مستند "سرود جمشید" با حضور معاون فرهنگی شهردار، مدیر منطقه 4 شهرداری و مدیران شهری رونمایی شد.

این فیلم روایتگر زندگی نامه استاد "جمشید مظاهری" است که به کارگردانی محسن صفوی فر و به همت شهرداری منطقه 4 ساخته شد.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در این آیین گفت: اصفهان تنها با ابنیه تاریخی خود به نام اصفهان نرسیده بلکه با حضور افراد و هنرمندان این شهر نیز به این نام و نشان رسیده و لذا پاسداشت از چنین استاد بزرگی پاسداشت از اصفهان است.

مجتبی شاه‌مرادی با اشاره به اینکه منطقه چهار توانسته با رویکردی فرهنگی این فیلم را بسازد افزود: خط پر رنگ مناطق شهرداری حضور انسان های بزرگ در آن است و این کار در آینده نتایج خوبی را به همراه خواهد داشت لذا امیدوارم این اقدام گامی مفید و یک الگو برای سایر مناطق باشد تا آن‌ها نیز به هنرمندان منطقه خود ادای احترام کنند.

وی با اشاره به اینکه استاد مظاهری حق بزرگی به گردن اصفهان دارد ادامه داد: امیدوام استقبال لازم از این فیلم به عمل آید تا انگیزه ما و دیگر مناطق برای انجام چنین کارهایی بالا برود.

در ادامه مدیر منطقه چهار شهرداری اصفهان گفت: برای ما افتخاریست در منطقه ای حضور داریم که چنین شخصیت بزرگی حضور داشته و ساکن آن بوده است؛ امیدوارم بتوانیم رهنمودهای این استاد بزرگ را دنبال کنیم تا به نتایج خوبی برسیم و چراغ راهی نیز برای ما باشد.

محمد حسین جعفری با اشاره به حضور شهردار اصفهان در منطقه چهار شهرداری اصفهان تصریح کرد: شهردار اصفهان برای مدیریت شهر نگاهی فرهنگی دارد از نظر من باید شهر، شهروندان و مدیران شهری اصفهان از این دیدگاه استفاده کنند تا به نتایج خوبی برسند.

وی ادامه داد: خوشحالیم که چنین مستندی ساخته شد تا به شخصیت ها و استادان بزرگ شهر ادای احترام کنیم؛ از خانواده این استاد و پشتیبانی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تشکر می‌کنم زیرا اگر حمایت این سازمان نبود ما نمی‌توانستیم به این موضوع بپردازیم چراکه اکثر اوقات مناطق شهرداری درگیر کارهای عمرانی شهر هستند.

همچنین رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه چهار شهرداری اصفهان در این آئین گفت: فیلم "سرود جمشید" با انجام تحقیقات و حمایت یکساله منطقه 4 شهرداری برای ادای احترام به استاد جمشید مظاهری ساخته شده است که مقرر شد در روز اصفهان این مستند اکران شود.

محمدرضا رهبری تصریح کرد: لازم بود برای تبلیغات و شروع این فیلم پوستری تهیه شود تا به صورت رسمی این فیلم به همه مردم معرفی شود. بعد از اکران این فیلم بیشتر راجع به این استاد بزرگ صحبت خواهیم کرد چراکه این فرد زحمات زیادی برای اصفهان کشیده است.

در ادامه نیز کارگردان فیلم مستند سرود جشمید گفت: در این فیلم سعی داشتیم زندگی استاد مظاهری را در یک بستر تاریخی نگاه کنیم و ارتباط این استاد با شهر را نشان دهیم. در حال حاضر در وضعیت خوبی نیستیم و تعلق خاطر شهروند به شهر از بین رفته است که ما سعی داشیتم در فیلم به این مهم توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

محسن صفوی فر تصریح کرد: در نگاه اول در نظر داشتیم تعلق خاطر یک شهروند که در جایگاه استادی است را به نمایش بگذاریم و سعی داشتیم از این راه، طرح مسئله کنیم. نگاه دوم ما در این فیلم مستند اهمیت اصفهان شناسی بود که این بحث با خشک شدن رودخانه زاینده رود با مشکلاتی مواجه شده است که سعی کردیم در این فیلم به آن بپردازیم.

وی خاطرنشان کرد: استاد مظاهری پس از استاد همایی یکی از مهم ترین اصفهان شناسان ایرانی در 40 سال گذشته بوده است، اصفهان شناسی موضوعی است که همه باید به آن توجه کنیم و از تمامی سطوح فرهنگی و اجتماعی آن بهره ببریم و آن را به نسل جدید معرفی کنیم.

گفتنی است؛جمشید مظاهری سیچانی تخلص به سروشیار، استاد ادبیات دانشگاه اصفهان، اصفهان‌شناس، مورخ و نسخه‌شناس بود که در سال ۱۳۲۱ در اصفهان متولد شد، او که از سال ۱۳۵۳ در دانشگاه اصفهان تدریس می‌کرد در سال ۱۳۷۹ با پذیرش کتاب تاریخ اصفهان به‌عنوان رساله دکتری، به مرتبه استادیاری ارتقا یافت و در سال ۱۳۸۶ بازنشسته

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0