پنج‌شنبه, 11 آذر 1400
  • ساعت : ۱۲:۵:۵۹
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۸/۲۵ 
  • کد خبر : ۱۱۵۸۷
كتاب؛ رسانه ای ماندگار
نشست گفت و گو درباره کتاب "اخبار" به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی از سوی فرهنگسرای رسانه و با همکاری انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان برگزار شد.

عضو هیأت علمی و رئیس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان در این نشست اظهار داشت: "آلن دو باتن" نویسنده کتاب اخبار، دیدگاه و درک متفاوتی از جهان دارد و اندیشه‌های این نویسنده قطعا برای دنیا و جامعه، فواید زیادی دارد.

مهدی ژیان‌پور در ادامه به مواردی از رویکرد‌‌های نگران کننده در اخبار اشاره کرد و گفت: مواردی همچون چرخه خبری عنان گسیخته، تبدیل جهالت به حماقت، نسیان نهادی و طفره رفتن و پنهان کاری از رویکردهای نگران کننده در اخبار هستند که دو باتن در کتاب خود، به آن‌ اشاره کرده است.

وی ادامه داد: تعبیری که دو باتن در کتاب خود به آن اشاره می کند، گویای این است که به عنوان خبرنگار، علاوه بر مهارت‌های فنی باید مهارت‌های ادبی و هنری هم داشت تا بتوان در روایتی دلنشین، مفهوم و موضوع مورد نظر را به خوبی به مخاطب انتقال داد.

وی با اشاره به مواردی از پیامدهای نگران کننده اخبار تصریح کرد: مواردی همچون دسترسی فوری شهروند میانه‌حال به اطلاعات، بی اعتنایی، بی حوصلگی و کسالت، خشم و ترس و امید واهی به تغییر از پیامد‌های نگران کننده در اخبار هستند که دو باتن در کتاب خود، به آن اشاره کرده است.

عضو هیأت علمی و رئیس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با اشاره به هدف دو باتن برای ساخت سازمان خبری بی عیب و نقص افزود: هدف از صحبت‌های دو باتن ایجاد یک سازمان آرمانی و بی عیب و نقص است که شاید این هدف به شکل قطعی محقق نشود، اما شدنی و الهام برانگیز است‌.

ژیان‌پور با اشاره به آرزوهای آلن دوباتن اظهار داشت: برخی از آرزوهای دو باتن این است که اخبار بتوانند، دنیا را به جای بهتری برای زیستن تبدیل کنند و با اخبار بتوان دنیای آزاد تر، شادتر و آرام تری را تجربه کرد همچنین اخبار، با الهام گرفتن از عرصه‌های ادبیات، هنر و تاریخ انگیزه بخش زندگی انسان باشند.

وی تصریح کرد: آلن دو باتن، آرزو دارد جهان رسانه‌ای به گونه‌ای که توصیف می کند باشد، ولی بین فلسفه دو باتن و واقعیت، تناقض وجود دارد.

در ادامه نشست و گفت و گوی جمعی، منصور گلناری مدیر خانه مطبوعات اصفهان نیز به ضرورت اخبار اشاره کرد و آن را همچون اکسیژن، نیازی برای تمام مردم دانست و برای بومی سازی رسانه ها، ابراز امیدواری کرد.

حاضران نیز به صحبت در خصوص کتاب اخبار پرداختند. یکی از حاضران با اشاره به زیبایی‌های کتاب، ابراز امیدواری کرد تا پژوهشگران کشور خودمان نیز بتوانند کتابی به این زیبایی بنویسند،  دیگری به نمونه‌های بارز شگفتی‌ها، خبرهای خوش و رفتارهای خوب در اصفهان اشاره کرد و راه‌حل برطرف کردن برخی مشکلات اخبار را، مواردی همچون توجه به خواسته مخاطب دانست.

اشاره به اینکه فضای مجازی هم می تواند بستری مناسب برای اخبار باشد و اشاره به جابجایی تصاویر با متون مرتبط و گلایه از کیفیت تصاویر و کاغذ کتاب از دیگر مواردی بود که از سوی حاضران مطرح شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0