پنج‌شنبه, 11 آذر 1400
  • ساعت : ۱۱:۲۵:۴
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۸/۲۳ 
  • کد خبر : ۱۱۵۷۹
پای دغدغه‌های كتابداران
کتابداران کتابخانه‌های شهرداری اصفهان در نشستی با اعضای کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر دغدغه‌های خود درباره کتاب و کتابخوانی را بازگو کردند.

نشست اعضای کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان و معاون فرهنگی شهردار اصفهان با کتابداران که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی برگزار شد، فرصتی فراهم آورد تا کتابداران دغدغه‌ها و مسائل خود را با مسئولان فرهنگی شهر در میان بگذارند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان در ابتدای این نشست کتابداری را فرهنگی‌ترین شغل دانست و ابراز امیدواری کرد این جلسات به صورت فصلی برگزار شود.

حجت‌الاسلام مهروی‌پور با بیان اینکه اگر به دنبال ارتقای سرانه مطالعه هستیم باید اقدامات زیادی از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری انجام دهیم، افزود: کتابداران نقش پررنگی در افزایش سرانه کتابخوانی و توسعه فرهنگ آن دارند لذا امیدوارم در پایان دوران خدمت خود و با هم‌افزایی با بخش‌های گوناگون قدم‌های خوبی در راستای افزایش سرانه مطالعه برداشته باشیم.

وی با اشاره به تجلیل از تعدادی از کتابداران در جلسه علنی شورای شهر ادامه داد: در آینده نیز برنامه‌های مهمی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی با همکاری و همراهی شما خواهیم داشت.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با تأکید به برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت برای کتابداران، درباره واگذاری کتابخانه‌ها گفت: این واگذاری‌ها معایب و محاسنی داشته که شورای شهر در حال بررسی روال واگذاری‌ها بوده که برای واگذاری‌های بعدی مدنظر قرار گرفته می شود.

مهروی‌پور با اشاره به حمایت شورای ششم از کتابخانه‌ها در حوزه بودجه، از معاون فرهنگی شهردار اصفهان درخواست کرد از ظرفیت‌های تبلیغاتی شهرداری، رسانه‌ها و فضای مجازی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی استفاده شود.

همچنین معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با تبریک هفته کتاب، درباره دغدغه کتابداران مبنی بر طولانی شدن تعطیلی مخزن کتابخانه مرکزی به دلیل تعمیرات اظهار داشت: با توجه به روال معمول تعمیرات، روند تعمیرات مخزن کتابخانه مرکزی چندان طولانی نبوده و تدابیری نیز اندیشیده شده که سایر کتابخانه‌های شهرداری بتوانند بخشی از خدمات کتابخانه مرکزی را به مخاطبان ارائه دهند. در جلسه اخیر کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر نیز بر لزوم حمایت شهرداری به‌خصوص شهرداری منطقه سه از تسریع تعمیرات مخزن کتابخانه مرکزی تأکید داشتم و امیدوارم این کتابخانه به ‌‌زودی به چرخه خدمت‌رسانی بازگردد.

مجتبی شاه‌مرادی درباره شیوه واگذاری کتابخانه‌های شهرداری به بخش خصوصی گفت: واگذاری‌ها به شکلی که امروزه انجام می‌گیرد تجربه جدیدی در شهرداری‌ است و واگذاری امور به مردم نتایج پرثمری خواهد داشت که نافی تلاش و تخصص کتابداران نیست. البته واگذاری‌ها قطعاً ایراداتی هم داشته که می‌توان آنها را اصلاح کرد تا دغدغه‌های کتابداران در واگذاری‌های بعدی مدنظر قرار گیرد.

وی در پاسخ به دغدغه یکی از کتابداران درباره ممنوعیت خرید کتاب‌های کمک‌آموزشی و کنکوری برای کتابخانه‌ها و نیاز دانش‌آموزان مناطق محروم به این کتاب‌‌ها افزود: شهرداری در حوزه مباحث اجتماعی از سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌گیرد. کتاب‌های کمک‌آموزشی و به‌خصوص کنکوری به نوعی یک‌ سال مصرف است و حداکثر چند سال بعد از چرخه خارج می‌شود، بنابراین بهتر است از طریق سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌ها در اختیار دانش‌‌آموزان نیازمند قرار گیرد. بودجه شهرداری باید صرف خرید کتاب‌های عمومی برای تمام شهروندان شده تا تبدیل به سرمایه‌ای برای شهر شود.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان با بیان اینکه تمام هم و غم شهرداری و شورای شهر حفظ و ارتقای وضعیت کتابخانه‌ها است، تأکید کرد نمی‌توان انتظار داشت در هر محله و کوچه یک کتابخانه تأسیس شود.

شاه‌مرادی با بیان اینکه باید از کتابداری سنتی به سوی کتابداری مدرن حرکت کنیم، تصریح کرد: نقطه اتصال با مخاطب تغییر کرده و کتابداران با تخصص و دانش خود می‌توانند مخاطبان را بیشتر از گذشته به کتابخانه‌های شهرداری برگردانند و کتابخانه‌ها به محلی برای پاتوق‌های فرهنگی تبدیل شود.

وی با استقبال از پیشنهاد نصب المان‌های شهری زیبا درباره کتاب در شهر، بر رویکرد مدیریت شهری برای تحول در کتابخانه‌های شهرداری در دوره فعلی تأکید کرد.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان و عضو کمیسیون فرهنگی این شورا نیز در این نشست با بیان اینکه تلاش‌های کتابداران برای ارتقای فرهنگ مطالعه در شهروندان و فرزندان ما بر کسی پوشیده نیست، تصریح کرد: این در حالی است که کتابداران از جمله مظلوم‌ترین اقشار جامعه هستند و با ظهور تلفن‌های همراه هوشمند به مظلومیت کتاب و کتابداران نیز افزوده شده است.

رسول میرباقری در ادامه برای رفع دغدغه‌های کتابداران اعلام آمادگی کرد.

رئیس امور کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه شهرداری اصفهان نیز در این نشست از همراهی اعضای کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر برای راه‌اندازی کتابخانه ایثار و شهادت در محل فرهنگسرای پایداری و همچنین تسریع در امور کتابخانه مرکزی تشکر کرد.

طیبه فاطمی با تقدیر از تلاش‌های کتابداران گفت: خوشبختانه سطح اعتبار کتابخانه‌های شهرداری اصفهان با تلاش همکاران به جایی رسیده که متولیان امر برای اداره امور کتابخانه‌های خود به ما مراجعه می‌کنند.

کاهش خرید کتاب برای کتابخانه‌ها در دو سال اخیر، فرسودگی برخی کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه و نیاز آنها به بازسازی و تعمیرات، لزوم تداوم اجرای طرح مبلغان کتاب، محدودیت عضوگیری از شهروندان خارج از محدوده هر کتابخانه، درخواست برای تغییر شیوه خرید کتاب و خرید مستقیم از ناشران، تسهیل ارتباط کتابداران با کارشناسان فرهنگی مناطق، فرسودگی تأسیسات کتابخانه‌ها، خرید کتاب‌های به‌روز و متناسب با نیاز شهروندان به‌خصوص کودکان، پیشنهاد ایجاد کتابخانه‌های سیار برای کودکان در مناطق محروم، ابراز رضایت از جابه‌جایی جمعه‌بازار کتاب از پارکینگ طالقانی به میدان امام علی(ع) و زیباسازی فضای کتابخانه‌ها و مناسب‌سازی آنها برای مخاطبان از دیگر دغدغه‌های کتابداران در این نشست بود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0