پنج‌شنبه, 11 آذر 1400
  • ساعت : ۱۰:۱۸:۵۴
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۲/۳۰ 
  • کد خبر : ۷۲۴۶
فضای رقابتی تسهیلگر تحقق شهرهای دوستدار كودك
رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان و عضو شورای سیاست‌گذاری سمپوزیوم بین‌‌المللی «آرمان‌شهر کودکان» گفت: ایجاد فضای رقابتی میان شهرها به تحقق شهر دوستدار کودک کمک می‌کند.

فریده روشن در نخستین سمپوزیوم بین‌‌المللی «آرمان‌شهر کودکان» که با همکاری شهرداری اصفهان و دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت و به صورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به اعطای نشان شهر دوستدار کودک از سوی یونیسف به شهر اصفهان اظهار داشت: ابتکار شهرهای دوستدار کودک در طرح‌های دولت‌ها و دیگر ذی‌نفعان آنها به‌منظور توجه بیشتر به احقاق حقوق و برآورده کردن نیازهای شهروندان و اطمینان از مشارکت آنها در تصمیم‌گیری‌های محلی مفید و راهگشا است. این ابتکار باعث شد بیش از 3 هزار شهر و جامعه محلی در سراسر جهان در زمینه شهر دوستدار کودک فعال شوند که خوشبختانه این آمار هر سال در حال افزایش است. 
وی با بیان اینکه ایجاد فضای رقابتی میان شهرها به تحقق شهر دوستدار کودک کمک می‌کند، افزود: البته چگونگی ایجاد این ساختار رقابتی قابل بحث است. از طرف دیگر، هماهنگی برنامه‌ریزی‌ها، ضوابط و قوانین می‌تواند در تحقق یک نظام مشترک میان این شهرها مفید واقع شود، اما عدم توجه به تفاوت‌ها اصلی‌ترین مانع برای این امر بوده و ممکن است ماهیت فضای رقابتی میان شهرها را تغییر دهد.
عضو شورای عالی سیاست‌گذاری سمپوزیوم بین‌‌المللی آرمان‌شهر کودکان ادامه داد: کانون توجه ابتکارات شهر دوستدار کودک، تمام کودکان از جمله کودکان فقیر، غنی و کودکان غزه و افغانستان و غیره است و به نظر می‌رسد برای رسیدن به آرمان‌شهر کودکان باید از هر اقدام و تصمیمی در سطح جهان که باعث می شود از این هدف دور شویم، جلوگیری شود لذا باید هر شهر را بر اساس ماهیت فرهنگی و جغرافیایی آن بررسی و برای آن برنامه‌ریزی کرد.
روشن گفت: شاخص رقابت‌پذیری میان شهرها باید بر اساس نیازهای اساسی، کارایی و نوآوری ارزیابی شود. در واقع ایجاد نهادها و زیرساخت‌های لازم به منظور سنجش برخورداری از نیازهای اساسی و آموزش و آمادگی فنی برای ارزیابی میزان کارایی، نوآوری و ارتقای این کارایی، یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه شهرهای دوستدار کودک محسوب می‌شود. بنابراین برای بررسی وضعیت رقابتی و تحلیل ضعف‌ها و قوت‌های رقابت‌پذیری میان شهرهای دوستدار کودک باید به متغیرهای کلان موثر در این امر با توجه به منافع اصلی کودکان توجه شود. 
وی بیان کرد: اگر اجباری در این رقابت باشد اثرپذیری خود را از دست خواهد داد. در این میان، بحث سازنده، ارتباط آزادانه و ارائه نقطه‌نظرات با نهادها و شهرها برای بهبود فرآیندها و نوآوری در شهرهای دوستدار کودک بسیار حائز اهمیت و مفید است.
به گفته رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان، آموزش مهارت‌های جدید و ارتباطات درون‌شهری و برون‌شهری نتایج مثبتی مانند نقد آزادانه و به اشتراک‌گذاری تجربیات و نظرات گوناگون داشته که تمام این موارد می‌تواند جزء ارزش‌های ناشی از رقابت سالم میان شهرها باشد که باید بیش از پیش به آن توجه کرد تا به کشور و جهان دوستدار کودک دست پیدا کنیم.
روشن تأکید کرد در این راستا توجه به سیاست‌های هدایتی و رقابتی، حمایت از مالکیت معنوی شهرها و نظارت بر ارزیابی صحیح و منطقی کلانشهرها باید در اولویت برنامه‌ها جهت تحقق اهداف سند چشم‌انداز شهرهای دوستدار کودک قرار گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد نام کشورمان ایران همواره به عنوان کشور دوستدار کودک و کشوری امن برای کودکان برده شود و در پایان از تمام کسانی که دغدغه کودکان به عنوان آینده‌سازان کشور را دارند تشکر کرد.
گفتنی است؛ افزایش دانش علمی و فنی ذی‌نفعان و تصمیم‌گیرندگان، ارزیابی و بررسی طرح‌های علمی و پژوهشی دانشگاهی، ظرفیت‌سازی پروژه‌ها با رویکرد مشارکت و حمایت بخش خصوصی و تبیین و بررسی شهر دوستدار کودک از جمله اهداف نخستین سمپوزیوم بین‌‌المللی «آرمان‌شهر کودکان» بود.
همچنین مشارکت کودکان در فرآیندهای برنامه‌ریزی، کودکان به‌عنوان شهروند مسئولیت‌پذیر، شهر از نگاه کودکان، حقوق کودک و میراث ملی فرهنگی و ارتقای سلامت جسم و روان مادر و کودک در تردد و جابه‌جایی شهری نیز به‌عنوان محورهای این سمپوزیوم انتخاب شده بود که سخنرانان داخلی و خارجی به ارائه نظرات و پژوهش‌های خود در این محورها پرداختند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0