يکشنبه, 22 فروردين 1400
  • ساعت : ۱۲:۴۴:۳۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ 
  • کد خبر : ۷۰۹۲
نقشِ نادیده‌ها
عمارت هنرمند این روزها میزبان نمایشگاهی از آثار هاتف شرار است؛ هنرمند روشن‌دلی که نقشی از نادیده‌هایش را روی بوم نقاشی حک کرده است.

هاتف شرار درباره نمایش 9 تابلوی نقاشی خود در عمارت هنرمند وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان گفت: خواهر من نیز نابینا است و سال 82 بود که به همراه او به کلاس نقاشی رفتم و نزد مرحوم احمدی نقاشی را آموختم. در ادامه برادرم هانی شرار با من کار کرد و تاکنون در دو نمایشگاه گروهی شرکت کرده و در حال حاضر نیز پنجمین نمایشگاه انفرادی خود را در عمارت هنرمند اصفهان برپا کرده‌ام.

وی با بیان اینکه دومین نمایشگاه خود را در اصفهان تجربه می‌کند، افزود: در این نمایشگاه 9 تابلو که موضوع آنها بیشتر طبیعت است به نمایش گذاشته‌ام که حاصل حضور من در طبیعت و تصوراتم و حس لامسه و احساساتم در طبیعت بوده است. همچنین این نقاشی‌ها حاصل آموزش تئوری رنگ‌ها بوده چون هیچ تصوری از رنگ ندارم اما تئوری و تلفیق رنگ‌ها را به‌ طور کامل آموزش دیده‌ام.

این هنرمند نابینا درباره اینکه چطور با وجود شرایط خود خورشید و آسمان را نقاشی می‌کند، ادامه داد: من تنها نور و تاریکی را تشخیص می‌دهم و هیچ تصوری از رنگ ندارم، به خاطر همین با نگاه کردن به نور خورشید آن را مانند یک لامپ خیلی بزرگ و گرد می‌بینم و تشعشعات آن را احساس می‌کنم و آن را به همین شکل به تصویر کشیده‌ام. البته گاهی اجسام را به رنگ دلخواه خود نقاشی می‌کنم؛ مثلاً یک گندم‌زار را به رنگ سیاه می‌کشم چون آن را به رنگ تیره احساس می‌کنم.

شرار درباره طراحی پوستر روز جهانی نابینایان بیان کرد: این پوستر را سال گذشته به سفارش سازمان بهزیستی به مناسبت 23 مهر روز عصای سفید و روز جهانی نابینایان طراحی کردم. شاید این پوستر از نظر تکنیکال چندان قوی نبود اما به گفته مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور برای نخستین بار بود که یک نابینا طراحی پوستر انجام می‌داد که توسط وزیر تعاون رونمایی شد و مورد استقبال هم قرار گرفت.

وی درباره تأثیر خانواده‌اش در پرداختن او به هنر اظهار داشت: پدرم شاعر و مسئول چند انجمن ادبی در تهران است. همچنین برادرم استاد نقاشی، خوشنویسی و نقاشی‌خط و خواهرم نیز دارای دکتری ادبیات و شاعر است.

گفتنی است؛ علاقه‌مندان به بازدید از نمایشگاه نقاشی هاتف شرار می‌توانند تا روز دوشنبه 18 اسفندماه از ساعت 9 تا 12 و 16:30 تا 19 به عمارت هنرمند واقع در میدان شهدا، خیابان ابن‌سینا، کوچه دوم مراجعه کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0