يکشنبه, 26 ارديبهشت 1400
  • ساعت : ۱۰:۵۷:۴۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ 
  • کد خبر : ۵۶۶۷
موزه هنرهای معاصر اصفهان میزبان نمایشگاه "جنگ"
نمایشگاه عکس "جنگ" به همت مجید کورنگ بهشتی تا روز 24 مهرماه در موزه هنرهای معاصر اصفهان برپاست.

خالق آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه گفت: نمایشگاه جنگ با نمایش ۱۰ اثر از پنجم مهرماه در موزه هنرهای معاصر اصفهان آغاز به کار کرد و تا 24 مهرماه میزبان علاقمندان به عکس های دوران دفاع مقدس است.
کورنگ بهشتی افزود: سبک کار با توجه به آثار پیشین بنده سورآلیستی بود که به روش فتومونتاژ کار شده است؛ در حقیقت تکه ای از مستندات واقعیت دیروز جنگ را با عکس هایی که سال ۸۴ با عنوان جنگ عکاسی کرده بودم در هم آمیختم و همراه ویدئویی که تکمیل کننده بیانیه من از جنگ و خاطرات ذهنی و روحی ام از آن‌ دوران است به نمایش گذاشتم.
وی تصریح کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادن گوشه هایی از تاثیرات جنگ و دوران دفاع مقدس بر جامعه و مردم آن زمان از جمله بنده هست که با وجودی که در متن جنگ نبودم اما روح و روانم را سال های سال با خود درگیر کرد.
کورنگ بهشتی ادامه داد: جو حاکم بر جامعه در دهه ۶۰ به واسطه شرایطی که پدیدآورندگان جنگ از هر دو سو ایجاد کرده بودند و کنش و واکنش های شکل گرفته در بین اقشار مختلف مردم و آمیخته شدن زشتی، زیبایی، خوبی، بدی، خیر و شر با همه ضایعات و تبعاتی که جنگ برای مردم داشت، بعد از گذشت چندین سال در دل آثار بنده نشست تا امروز بتوانم در قالب تصاویر متحرک ویدئویی به نمایش درآورم.
وی اظهار کرد: این مفهوم کلی از داستان کهن جنگ ها همیشه بوده است که از این رقابت خونین، حافظه بصری مخاطب چنان از حوادث آن زمان پر شده که با کوچکترین تلنگری توسط عکس و سینما و ادبیات داستانی و سایر مدیوم های هنری، جز تلخی و تلخکامی و خاطرات ناخوشایند در ذهن او زنده نخواهد شد و این اتفاق با عکس های مستندی که عکاسان شجاع از آن دوران ثبت کردند و همچنین با عکس هایی که بنده و امثال من با بازسازی آنها، مستندی از تاثیرات حوادث جنگ را از ضمیر ناخودآگاه خود بیرون می کشیم و برای مخاطب زنده امروز قاب می‌کنیم، رخ خواهد داد.
گفتنی است؛ مجید کورنگ بهشتی متولد سال ۱۳۴۶ در اصفهان است؛ وی در رشته کارشناسی نقاشی فارغ‌التحصیل شده اما با توجه به علاقه اش به هنر عکاسی، این هنر را از سال 1362 به صورت حرفه‌ای آغاز کرد. گرایش او در نقاشی و عکاسی شیوه انتزاعی است و نمایشگاه‌های بسیاری از آثار وی در داخل و خارج از کشور برپا شده اند؛ همچنین آثار او در معتبرترین حراج‌های آثار هنری به فروش رسیده است. انعطاف‌پذیری مجید کورنگ بهشتی برای شکار فرم و نشانه‌سازی‌های جدید همیشه مخاطب را غافل‌گیر می‌کند.
نشانه‌سازی‌های جدید در عکس‌های مجید کورنگ بهشتی از نوع نشانه‌سازی است که هم در سینما و هم در نقاشی و همچنین در رمان مدرن می‌توان دید. وی همواره با دید باز و در نهایت حسابگری به سراغ موضوع رفته تا برداشت درونی و ذهنی خود را از آلودگی به خطاهای بصری و بیرونی در امان نگه دارد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0