• ساعت : ۱۰:۵۳:۳۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ 
  • کد خبر : ۵۴۶۲
مناطق حاشیه‌ای شهر اصفهان اولویت آموزش‌های خانواده‌محور است
رییس اداره امور اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گیری را اقدامی در راستای آموزش‌های حوزه خانواده مناطق حاشیه‌ای شهر عنوان کرد.

مسعود مهدویان‌‌فر درباره لزوم ارائه آموزش به خانواده‌ها برای پیشگیری و کاهش آسیب‌ها در این حوزه اظهار داشت: در مناطق حاشیه‌ای شهر اصفهان نیاز بیشتری به ارائه آموزش‌های حوزه خانواده وجود دارد و به همین دلیل در برنامه‌های خود این مناطق را در اولویت قرار داده‌ایم. علاوه بر فرهنگسراها، این برنامه‌ها را در دفاتر تسهیل‌گیری که حدود یک سال از راه‌اندازی آنها می‌گذرد نیز دنبال می‌کنیم.

وی به رونمایی از کتاب «از شما چه پنهان» شامل 85 داستان کوتاه با موضوع خانواده و سبک زندگی اشاره کرد و افزود: از نظر ما این کتاب قطعه‌ای از پازلی بزرگ‌تر تحت عنوان مجموعه "سلامت اجتماعی فیروزه" است که تولیدات متنوع در حوزه‌های اجتماعی برای مخاطبان گوناگون را شامل می‌شود.

رییس اداره امور اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه تمرکز ما برای انتشار این مجموعه تولیدات بیشتر متمرکز بر فضای مجازی است، افزود: قرار است با اجازه نویسنده کتاب بخش‌هایی از آن را در فضای مجازی منتشر کنیم و به محض بهبود وضعیت شیوع بیماری کرونا نیز می‌توانیم این کتاب را به صورت گسترده‌تر در فرهنگسراهای سازمان در اختیار شهروندان قرار دهیم.

مهدویان‌فر درباره برنامه‌های آینده معاونت اجتماعی در حوزه خانواده گفت: امسال فعالیت‌های معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان بر موضوع گفتمان خانواده تمرکز دارد. متأسفانه به دلیل شیوع کرونا آسیب‌هایی مانند خشونت در محیط خانواده، کودک‌آزاری، همسرآزاری، نزاع و درگیری، سالمندآزاری و افسردگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش بسیار چشم‌گیری داشته است. هرچند در گذشته نیز با این آسیب‌ها درگیر بودیم اما وضعیت جدید حاکم بر جهان با شیوع ویروس کرونا و تبعات آن این آمارها را به صورت معناداری افزایش داده است.

وی ادامه داد: طبق اعلام اداره‌کل بهزیستی استان اصفهان میل به خودکشی و اقدام به خودکشی نسبت به مدت مسابقه سال گذشته افزایش پیدا کرده است. این موارد نشان می‌دهد که سیاست‌گذاری‌های کلان سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و تأکید بر گفتمان خانواده در مسیر درستی است.

رییس اداره امور اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تأکید کرد که اگر به دنبال بهبود روابط اجتماعی، روابط زوجین، شکل‌گیری خانواده به صورت پایدار، افزایش فرزندآوری و فرزندپروری صحیح هستیم باید به خانواده به عنوان یک سیستم با عوامل متعدد نگاه شود، در حالی که به نظر می‌رسد برخی اوقات درباره مسائل خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماع دچار ساده‌انگاری می‌شویم.

مهدویان‌فر با بیان اینکه در این راستا از ابزارهای گوناگون استفاده می‌کنیم تصریح کرد: در حال تولید مجموعه هشت قسمتی در قالب مستندهای اجتماعی با محور آسیب‌های حوزه خانواده و به‌خصوص کودکان هستیم. همچنین برای ساخت المان‌های خانواده‌محور و نصب آنها در محیط شهری برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا اهمیت موضوع خانواده را برای شهروندان پررنگ کنیم.

وی اضافه کرد: در راستای تحقق گفتمان خانواده، در ماه مبارک رمضان تفاهم‌نامه‌ای با صدا و سیمای مرکز اصفهان داشتیم که منجر به پخش سلسله نشست‌های چهل‌چراغ شد و تصمیم داریم تفاهم‌نامه دیگری نیز با صدا و سیما منعقد کنیم.

مهدویان‌فر در پایان گفت: امیدوارم بتوانیم گفتمان خانواده را به شکلی دنبال کنیم تا مسئله خانواده به گفت‌وگویی رایج و امری غیرتقلیل‌گرایانه تبدیل شود و تفکر سیستمی به خانواده در جامعه ما محقق گردد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0