سه‌شنبه, 21 مرداد 1399
  • ساعت : ۹:۱۸:۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ 
  • کد خبر : ۵۴۴۰
بازبازی سبد تفریح خانواده‌ها را پُر می‌كند
طرح "بازبازی" ویژه خانواده‌ها شامل 6 بازی اصلی و 53 سرگرمی فکری و جنبشی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مناطق مختلف شهری اصفهان در حال برگزاری است.

رییس هماهنگی امور مناطق سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان درباره اجرای طرح "بازبازی" اظهار داشت: در خانواده‌هایی که فضای بازی گروهی در آنها بیشتر فراهم‌ است و افراد خانواده در کنار هم بازی می‌کنند، امکان اینکه اعضا از قالب‌های سخت و دست‌وپاگیری که محیط برایشان ساخته، رها شوند و خودشان باشند بیشتر فراهم است.

امیرحسین ستوده‌فر افزود: از جمله مواردی که می‌تواند به این روند کمک کند، آوردن بازی به جامعه و به‌ مشارکت‌ طلبیدن مردم در بازی است. به همین منظور "بازبازی" عنوان طرحی بوده که در ایام تابستان 99 و با حفظ مسائل بهداشتی درباره مقابله با کرونا، این وظیفه را به عهده گرفته است.

وی ادامه داد: بازبازی این امکان را به خانواده‌ها می‌دهد تا بازی‌های خانوادگی و نشاط ‌افزا را تجربه کنند؛ یعنی هم آنچه سبد تفریح خانوار به آن نیاز دارد را فراهم می‌کند.

رییس هماهنگی امور مناطق سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به نتایج بررسی بودجه خانوار در مناطق شهری ایران که در سال 93 از سوی بانک مرکزی منتشر شده است، درباره لزوم تفریح در جامعه بیان کرد: بررسی نتایج آماری سال‌های گذشته درباره هزینه‌های خانوارهای اصفهانی در حوزه تفریح و امور فرهنگی نشان می‌دهد که این بخش سهم کوچکی در سبد خانوارهای اصفهانی دارد که فقط 2 درصد از کل هزینه‌های دوازده‌گانه خانواده‌ها است.

ستوده‌فر درباره روش‌های اجرایی بازبازی طبق برنامه زمانی در مناطق مختلف شهری گفت: بازبازی به سه روش کلی در سطح شهر برگزار می‌شود؛ روش مربی‌محور، میدانی و استیج. در روش مربی‌محور، در هر شیفت کاری بیش از 10 مربی در یکی از مکان‌های عمومی مانند فضاهای سبز با فرم مخصوص بازبازی، سراغ خانواده‌ها می‌روند و در صورت تمایل اعضای هر خانواده به معرفی یکی از بازی‌های بازبازی می‌پردازند و با هم بازی می‌کنند. مربیان در روش میدانی، چیزی شبیه تئاتر خیابانی و معرکه‌گیری دارند که این بار بازی‌ها در ابعاد بزرگ‌تر اجرا می‌شود. حتی در یکی از بازی‌ها خود اشخاص داوطلب بازی به‌عنوان بخشی از ابزار بازی شناخته می‌شوند. مثلاً اگر بازی تیزباز را انجام می‌دهند، در روش میدانی به‌جای استفاده از لیوان‌های رنگی، بازیکنان پوشش رنگی مخصوص بازبازی را به تن می‌کنند و باز به جای اینکه لیوان‌ها را طبق الگو بچی