• ساعت : ۱۰:۲۴:۵۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۱۰ 
  • کد خبر : ۴۲۱۸
گره خوردن پایان هفته فرهنگی اصفهان به آغاز روز ملی خلیج فارس
اختتامیه هفته فرهنگی اصفهان با هدف ایجاد ارتباط بین روز ملی خلیج فارس و قلب ایران‌ زمین یعنی اصفهان، نهم اردیبهشت‌ماه از ساعت ۲۰:۴۵ در ایوان کاخ عالی قاپو به صورت مجازی برگزار شد.

 

معاون فرهنگی هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان گفت: با توجه به شرایطی که به واسطه شیوع ویروس کرونا در کشور اتفاق افتاده بود تمرکز برنامه های هفته فرهنگی اصفهان بر حوزه مجازی قرار گرفت.

علیرضا روحانی اظهار کرد: برای نخستین بار در کشور در آستانه نوروز به ابتکار سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان فرهنگسرای مجازی تشکیل شد و علی رغم تمام سختی ها و مشکلاتی که در حوزه تولید محتوا در ایام قرنطینه و نوروز وجود داشت، توانستیم با محتواهای تولید شده به شعار "در خانه بمانیم"، عمل کرده و اوقات خوش و مفیدی را برای مردم در منزل رقم بزنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه هر سال تمرکز سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در هفته فرهنگی اصفهان بر طراحی برنامه های عرصه محور بود، بیان کرد: امسال نیز برنامه های عرصه محور سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان به 15 عنوان برنامه و 50 اجرا در مناطق 15 گانه شهرداری اصفهان تقلیل پیدا کرد.

وی تصریح کرد: تمرکز این برنامه های عرصه محور بر محله های عمودی و مجتمع های مسکونی بود و طراحی آن به گونه ای انجام گرفت که مردم بدون حضور در برنامه از بالکن منازل بتوانند از برنامه های هفته فرهنگی اصفهان بهره مند شوند.

روحانی با بیان اینکه فرهنگسرای مجازی بستری برای مشارکت مردم، حضور نهادهای مدنی و تولید محتوای اصحاب فرهنگ و هنر اصفهان است، ادامه داد: برای نخستین بار معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان بیش از 50 عنوان برنامه را در یکصد اجرا در فضای مجازی تدارک دید که میزان جذب مخاطب و بازخوردهایی که از اهالی فرهنگ و ادب و شهروندان در کمتر از 2 ماه از فعالیت فرهنگسرای مجازی شهرداری اصفهان گرفته شد، امید و انگیزه برای ادامه مسیر را افزایش داد.

معاون فرهنگی هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در مورد بعضی از برنامه های هفته فرهنگی اصفهان که به صورت فراخوان اعلام شد، افزود: فراخوان جشنواره استعدادیابی "آوای خواجو" در گستره ملی اعلام شد که در ماه مبارک رمضان در سه مرحله مجازی مقدماتی، نیمه نهایی و فینال آثار ارسال شده برای این جشنواره داوری می شود.

* تولید محتوای اینترنتی در بازه های زمانی کوتاه

وی در مورد همزمانی اختتامیه هفته فرهنگی اصفهان و روز ملی خلیج فارس نیز گفت: 398 سال پیش از کاخ عالی قاپو که اختتامیه امسال در آن برگزار شد فرمان بیرون راندن پرتغالی‌ها پس از بیش از یکصد سال استیلا در جنوب کشور توسط شاه عباس به امام قلی‌خان از فرمانده‌هان و امرای سپاه صفوی صادر شد که همین واقعه تاریخی مبنا و مستند نامگذاری روز ملی خلیج فارس قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اصفهان قلب ایران زمین، ارتباط ویژه ای با نام مانای خلیج فارس در طول تاریخ ایفا کرده که باید این موضوع به صورت ویژه یادآوری می شد و این رویداد سبب شد پایان هفته فرهنگی اصفهان به آغاز روز ملی خلیج فارس گره بخورد و این اتصال ناگسستنی تاریخی مجدد یادآوری شود، از همین رو ایوان کاخ شکوهمند عالی قاپو برای برگزاری اختتامیه برنامه ها انتخاب شد.

معاون فرهنگی هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان اظهار کرد: تاکید ما همواره بر تولید محتوای اینترنتی در بازه های زمانی کوتاه است به همین دلیل برنامه اختتامیه هفته فرهنگی اصفهان حدود 45 دقیقه برنامه ریزی و اجرا شد.

روحانی با ابراز تشکر از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان برای حمایت در برگزاری این برنامه در ایوان کاخ عالی قاپو ادامه داد: این برنامه بدون حضور مخاطب و با رعایت همه پروتکل های حفاظتی میراثی و با حضور نمایندگان این اداره کل و در بستر فضای مجازی، با اجرای زنده موسیقی توسط روزبه نعمت اللهی اجرا و در قالب بخشی از برنامه محمد عیدی معاون فرهنگی شهردار اصفهان به عنوان کارشناس تاریخ به مستندات روز ملی خلیج فارس و ارتباط آن با اصفهان اشاره داشتند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0