پنج‌شنبه, 11 آذر 1400
  • ساعت : ۱۱:۲۵:۱۹
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۸/۲۴ 
  • کد خبر : ۱۱۵۸۴
طنین موسیقایی شهدا در میدان امام خمینی(ره)
گروه آوازی مولا در ویژه برنامه پاسداشت یاد شهدای بیست و پنجمِ آبانِ سال 61 در اصفهان به مدت چهارشب در میدان امام می نوازد.

به گزارش ستاد خبری رویداد« 370 رود بی‌پایان»، میدان امام اصفهان در آبان امسال با یاد و خاطره تشییع 370 رودِ روشن جاری در 25 آبان سال 61، شهیدان جاویدِ عملیات محرم، تجدید میثاق می کند.

 سرپرست گروه آوازی مولا، این اثرِ موسیقاییِ خلاقه را حاصل تلاش شبانه روزی گروهی 87 نفره متشکل از هنرمندان و نیروهای فنی عنوان کرده و می گوید: در این سعی جمعی، ارکستر بزرگی متشکل از سازهای زهی، بادی، برنجی بادی و چوبی بادی به اجرای چهارقطعه موسیقی به نام های شب خاطره، مژده باران، ایران، و تیتراژ فیلم سینمایی دوئل می پردازند.

قطعه ای که سعید شمس، آن را بسیار نوستالژیک توصیف کرده تیتراژ فیلم سینمایی دوئل است. او می گوید: این قطعه، بازخوانی تیتراژ فیلم سینمایی دوئل به کارگردانی احمدرضا درویش و آهنگسازی مجید انتظامی است که علیرضا عارف مهر آن را برای اجرای مجدد توسط این گروه، تنظیم کرده است. همچنین، همزمان با اجرای این قطعات، هنرمندان تئاتر به اجرای حرکات فرمی می پردازند. این حرکات، براساس متن و معنای شعرِ ما انجام می شود و نور پردازیِ حرفه ای و خلاقانه آنها را همراهی می کند.

وی با اشاره به مضامین قطعات اجرایی ادامه می دهد: این قطعاتِ پنج دقیقه ای که به تناوب در میان برنامه ها اجرا خواهد شد، دارای مضامینی با محوریت ایران، شهادت، جوانان و همت است که با کوشش گروه ما در قالب آثاری حماسی به اجرا در می آید. برای تداعی خاطر بیشتر نیز اعضای گروه با لباس های نظامی حضور خواهند یافت.

او، قطعه شب خاطره ها را به عنوان هدیه ای ویژه از سوی گروه آوازی مولا  به جانبازان و همه کسانی که دل در گرو دفاع مقدس دارند، تقدیم کرده و هدف مهم این اجرا را، پس از پاسداشت یاد شهدای آبان، باززنده سازی خاطرات تشییع شهدا از مرکز میدان امام، در همسایگی حوض ها تا گلستان شهدا برای نسل گذشته و نسل جوانی که تصویری از این واقعه مهم ندارند، عنوان می کند.

شمس می گوید: «سعی کرده ایم در تنظیم اشعار و نواها از محتوایی که در زمان جنگ و جبهه به کار می رفته در کنار محتواهای امروزی استفاده کنیم تا همه طیف های سنی با هر سلیقه ای که در میدان امام حضور می یابند، با خاطره ای درخشان از این برنامه به خانه بروند. »

وی با تاکید بر نگاه خلاقه و ایده هایی که در ساخت و اجرای این اثر به کار رفته، ادامه می دهد: «به طور معمول در هر ارکستر دو یا سه سولیست/تک خوان حضور دارند در حالی که ارکستر ما دارای هفت تک خوان خوش نفس، چهل خواننده کُر و سی نوازنده است که در این ابعاد، گروهی بزرگ و کاری قابل توجه به حساب می آید. همچنین در کنار سازهای زهی و کوبه ای، از سازهایی چون عود و کمانچه و تار استفاده شده تا نقشِ موسیقیِ مکتب اصفهان نیز در این اثر برجسته شود، کاری که لااقل در اصفهان برای نخستین بار در چنین ساختاری انجام می شود.»

اما نکته مهم دیگری که موجبات رفع نگرانی دوستداران آثار و ابنیه تاریخی در این میدانِ معظم را در پی خواهد داشت، تنظیم به خصوص موسیقی و سازبندی این ارکستر است. شمس در این باره می گوید: «برای جلوگیری از وارد آمدن هرگونه آسیب به ابنیه تاریخی میدان امام متحمل زحمات بسیاری شدیم و سعی کردیم تنظیم این ارکستر را به سمت و سویی ببریم که با دقت در انتخاب سازها، موجب ایحاد آسیب برای ابنیه تاریخی میدان نشویم.»

به گفته سرپرست گروه آوازی مولا، ایمان خدام باشی، امین زینلی، امید شیخ بهایی، آرمان ریاحی، امیرمحمد امانی فر، مهران کاشی و محمدصادق باقری تک خوان های این گروه هستند و برخی از خواننده های گروه نیز از جمله کسانی بوده اند که به هنگام تشییع شهدا نوجوان بوده و در این کار، دخیل بوده اند. همچنین بعضی دیگر از آنها از جانبازان دوران دفاع مقدس و یا برادر شهید هستند.

جنگِ آبی شهیدان اصفهانی در حوض میان میدان امام بازسازی می شود

همچنین همزمان با اجرای رویداد 370 رویداد بی پایان، چهار روایت نمایشی از به آب زدن رزمندگان اصفهانی در عملیات محرم، در حوض میدان امام اجرا می‌شود تا حکایتی از رشادت فرشتگان خاک در آب و داستان پرآب چشم شهادت آنها در آبان سال 61 باشند.

مرتضی رشیدی معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با اعلام این خبر، می گوید: حوض میان میدان امام برای اجرای این نمایش چهار قطعه ای که هدف آن به نمایش درآوردن اعزام به جبهه، گذر از معبر و خور و نیزار و شهادت شهیدان دفاع مقدس است، با همکاری شبانه روزیِ گروه فنیِ نمایش اجرا شده و به مناسبت پاسداشت بیست و پنجم آبان پذیرای مخاطبان خواهد بود.

وی ادامه می دهد: در این نمایش که نزدیک به صد بازیگر ایفای نقش می کنند، به بازسازی لحظاتی از زندگی رزمندگان اصفهانی پرداخته ایم و حوض میان میدان را مانند منطقه جنگ آبی آماده کرده ایم.

وی با تشریح فضایِ روایی این نمایش می گوید: از تمامی ارکان نیروی انسانی و ادوات دخیل در این عملیات مانند مقر فرماندهی، غواص و قایق استفاده می شود. بازیگری که نقش راوی را دارد، به روایتِ داستان هایی از شهادت رزمندگان می پردازد و بازیگران، این روایت ها را نقش می زنند.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، فرم اجرای این نمایش را پرفورمنس عنوان می کند و ادامه می دهد: اینجا شکل گرایی اتفاق می افتد و به این سبب، در روایت های ما دیالوگی وجود ندارد.

رشیدی شکل اجرا، وسعتِ مکان اجرا و شمارِ بالای هنرمندان و تیم فنی این نمایش بزرگ را از جمله ویژگی های برجسته این نمایش می داند و حوض میان میدان را مهمترین عامل ایجاد این فضا عنوان می کند. او همچنین اعلام کرد: این نمایش چهار قطعه ای که تمرین آن 12 روز طول کشیده است، به مناسبت پاسداشت یاد و خاطره 370 شهیدِ آبان سال 61 به مدت چهار شب در میدان نقش جهان به اجرا در می آید. 

گفتنی است؛ ویژه برنامه« 370 رود بی‌پایان» پاسداشت شهدایِ آبان سال شصت و یک، از 25 آبان ماه به مدت چهار شب از ساعت 18:30 دقیقه تا 19:30 دقیقه در میدان امام به مدت یک ساعت برای عموم مردم اصفهان در همسایگی حوض های میان میدان برگزار می‌شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0