• ساعت : ۱۱:۴:۵۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۱/۰۱ 
  • کد خبر : ۶۹۴۹
استقبال از پادكست در دوره كرونا
کارشناسان علوم اجتماعی و فعالان فضای رسانه معتقدند در دوره کرونا استقبال از پادکست افزایش یافته و تولید محتوا تنوع بیشتری پیدا کرده است.

حضور موثر در  فضای رسانه های جدید و کمک به حضور مستقل دغدغه مندان مباحث اجتماعی در رسانه ها اهداف اصلی کارگاه ساخت پادکست است.

پادکست سازی، تمرین چند صدایی، تنوع صداها و شنیدن صدای افرادی که کمتر حرف زده اند را به همراه دارد.

کارشناسان می گویند آدم ها ماجراجویی می کنند و ماجراجویی ها را روایت و ماحصل روایت ها فرهنگ را می سازند.

در طول تاریخ مردان بیشتر نوشته اند و  اما زنان وابسته به تاریخ شفاهی بوده و سینه به سینه نقل کرده اند و گفته اند. نیاز است زنان وارد بحث تولید پادکست شوند و تجربه های زنانه خود و در واقع تجربه زیسته خود را بیان کنند و صدایشان را به دیگران برسانند.

در دوران کرونا، تعداد پادکست های جدید زیاد شده و تعداد شنونده های این رسانه نیز بیشتر شده است و در واقع کرونا با بدی هایی که داشت، برخی ویژگی های مثبت نیز داشته که افزایش استقبال از رسانه پادکست یکی از آن ها است.

مشتریان پادکست به نسبت گذشته بیشتر شده اند که این موضوع به تنوع محتوای تولید شده مرتبط است، در گذشته رسانه شنیداری را کتاب های صوتی می دانستیم اما حالا افراد متوجه شده اند که رسانه شنیداری نسبت به قبل متفاوت شده و می توانند خودشان محتوا تولید کنند یا محتوای موردنظرشان را کلاژ کنند.

تنوع افراد تولید کننده پادکست زیاد شده است و طیف آدم هایی که به این رسانه علاقه مند شده اند، تنوع قابل توجهی پیدا کرده، در صورتی که در گذشته کمتر خانم های خانه دار یا نوجوان به تولید محتوای پادکست متمایل بودند اما با ورود این افراد به عرصه پادکست سازی، مخاطبان این رسانه نیز بیشتر شده و به عبارتی تولید کننده بیشتری داریم و با تجربه متنوع تری مواجه هستیم.

تولید محتوا در پادکست و استقبال علاقه مندان از این رسانه افزایش یافته و با این سرعتی که پیش می رود، اگر موفق شویم پادکست به زبان های انگلیسی و عربی تولید کنیم، می توانیم یک چهره دیگر از فضای فرهنگی ایران و اقشار مختلف به مردم دنیا معرفی کنیم.

به گفته مدرسان ساخت پادکست، در دنیای رسانه امروز، اهمیت اتفاقات، تعیین کننده بازتاب آنها نیست، از این رو نیاز است در کشورمان توجه بیشتری به تولید محتوا و معرفی فرهنگ ایرانی به دنیا انجام شود.

گفتنی است کارگاه "رسانه خود باشیم" با موضوع «پادکست چگونه جهان ما را تغییر می دهد» از سوی اداره فرهنگی اجتماعی منطقه چهار شهرداری ویژه بانوان برنامه ریزی شده که هدف از برگزاری این کارگاه ها کمک به تولید محتوای مطلوب و نشر آن در سطح جامعه است.اولویت این کارگاه ها تربیت بانوانی با دغدغه های اجتماعی و  وسعت بخشیدن به محتواهای صوتی ارزشمند است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0