• ساعت : ۱۰:۱۲:۵۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۴/۰۴ 
  • کد خبر : ۴۳۱۶
راهیابی نهایی 213 اثر به دومین دوره جایزه جمالزاده
213 اثر از 1438 اثر رسیده به دبیرخانه دومین دوره جایزه جمالزاده از تمام استان های ایران به مرحله نهایی داوری جایزه جمالزاده راه یافت.

به گزارش ستاد خبری دومین جایزه جمالزاده، دبیرادبی این جایزه با اعلام این خبر افزود: در بخش داستان آزاد از میان ۸۶۹ اثر رسیده 84 مورد و در بخش داستان اصفهان نیز از 188 داستان ارسالی، 39 اثر به فینال جشنواره راه یافتند.

مجید قیصری  ادامه داد: زندگی نگاره های کرونا  دومین بخش پرطرفدار جایزه امسال بود که ۲۹۴ اثر در آن دریافت کردیم و پذیرای 69 اثر در مرحله نهایی جایزه از این بخش شدیم، همچنین 87 زندگی نگاره در بخش اصفهان به دبیرخانه جایزه ارسال شده بود که 21 اثر از آن در فینال به رقابت گذاشته می شود.

وی با اشاره به روند کار هیئت انتخاب این جایزه و ملاک های داوری و نحوه انجام آن گفت: در جشنواره امسال سه گروه انتخاب در بخش های داستان های آزاد،‌ داستان های اصفهان و زندگی نگاره های کرونا و اصفهان داشتیم که هیات انتخاب هربخش با این نگاه که بهترین داستان ها را به دست داوران نهایی برسانند، آثار را خواندند.

وی اظهار داشت: میزان اهمیت شخصیت پردازی،‌ چگونگی انتخاب زبان و زاویه دید از جمله معیارهای داوی آثار ارسالی بود.

وی همچنین افزود: مواردی همچون داشتن متن و زبان تصویری و محکم، صاحب لحن خوب بودن و موضوع را به درستی پرداخت کردن و بدون غلط نوشته شدن در بخش زندگی نگاره ها دارای اهمیت خاصی بود که در داوری ها لحاظ شد.

دبیر ادبی دومین جایز جمالزاده با اشاره به حضور 3 برگزیده نخستین جایزه جمالزاده در ترکیب هیات انتخاب جشنواره دوم گفت: شورای سیاست گذاری جشنواره امسال برآن شد که برگزیدگان و برندگان سال قبل در تجربه انتخاب و داوری جشنواره امسال حضور داشته باشند تا میزان صداقت جشنواره و اهمیت نیروهای نخبه جوان در مسیر برگزاری جایزه جمالزاده لحاظ شود.

قصیری افزود: اینکه شرکت کنندگان بدانند نویسنده ای مثل خودشان که توانسته روی سکوی برندگان بایستد حالا در تصمیم گیری جایزه سهیم است؛ اعتمادی دوسویه ایجاد می کند. در واقع این روند هم اعتماد داوران به نویسندگان و فعالان جوان و هم اعتماد شرکت کنندگان جایزه به جشنواره را نشان می دهد و نشانگر این است که همه در جایزه جمالزاده سهیم هستند و نیروهای جوان جایگاه خاصی دارند.

وی با معرفی ترکیب هیات انتخاب دوره دوم جمالزاده ادامه داد: فرهاد بردبار، محمداسماعیل حاجی علیان و ناهید عصمتی در  بخش آزاد، سارا خسروی، مهدی باتقوا و مریم منوچهری داور در بخش داستان های بخش اصفهان و محمدرضا رهبری ، مکرمه شوشتری و سعید معتمدی در بخش زندگی نگاره ها به خوانش آثار در مرحله انتخاب پرداختند.

دبیر ادبی دومین جایزه جمالزاده همچنین 14 تیرماه را زمان اعلام برگزیدگان نهایی جایزه عنوان کرد و گفت: با توجه به  بحرانی بودن وضعیت و ادامه شیوع کرونا برگزیدگان نهایی را طی مراسمی به صورت مجازی معرفی می کنیم که بزودی جزییات آن اعلام می شود. 

گفتنی است؛ علاقه مندان برای دریافت فهرست نامزدهای جایزه جمالزاده در بخش های مختلف می توانند به سایت جایزه جمالزاده به آدرسjamalzadehaward.ir   مراجعه کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0