• ساعت : ۹:۵۷:۵۶
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ 
  • کد خبر : ۴۲۲۲
رقابت 1438  اثر از استان های كشور در دومین جایزه جمالزاده
دبیر اجرایی دومین دوره جایزه جمالزاده از ارسال 1438 اثر به دبیرخانه این جایزه خبر داد.

به گزارش ستادخبری دومین دوره جایزه جمالزاده، محمد معماریان گفت: امسال همچون سال گذشته حضور خوب شرکت کنندگان جایزه ما را شگفت زده کرد به طوری که متوجه شدیم حتی شیوع ویروس کرونا و توقف و تعطیلی رویدادهای مختلف فرهنگی هنری و تمام امور و مشاغل هم نتوانسته مانع حضور علاقه مندان در جشنواره شود و دوستداران نوشتن، فرصت قرنطینه را برای ثبت احوالشان و گفتگو با زبان ادبیات مغتنم شمرده‌اند.

دبیر اجرایی دومین دوره جایزه جمالزاده افزود: با شیوع ویروس کرونا بخش ویژه آن را در جایزه زیرمجموعه بخش زندگی نگاره و ناداستان ها تعریف کردیم تا علاقه مندان به ناداستان نویسی تجربیات خود را از روزهای کرونا و مواجهه با آن در هر جای جهان در این بخش به ثبت برسانند.

وی در ادامه با اشاره به استقبال خوب اهالی خانواده جمالزاده و دریافت 1438 اثر در دبیرخانه جشنواره گفت: دومین دوره جایزه جمالزاده از سوی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و مرکز آفرینش های ادبی قلمستان برنامه ریزی شده که در سال دوم آن بیشترین اثر به بخش داستان آزاد با 869 اثر و دومین بخش پرطرفدار جایزه بخش ویژه کرونا با 294 اثر اختصاص یافت.

وی ادامه داد: 188 اثر در بخش داستان اصفهان و 87 اثر در بخش زندگی نگاره‌های اصفهان نیز ثبت شد که مجموع این آثار در مقایسه با آثار ارسال شده به دیگر جوایز ادبی کشور رقمی قابل توجه بوده و تقریباً برابر با دوره اول جشنواره است که نشان از اقبال عمومی علاقه مندان ادبیات به برگزاری جایزه جمالزاده در اصفهان و جایگاه قابل قبول جایزه دارد.

معماریان به تنوع قابل توجه ترکیب شرکت کنندگان در این جایزه ملی و فراگیری آن اشاره کرد و گفت: خوشبختانه امسال پذیرای آثاری از نویسندگان فارسی زبان ساکن دیگر کشورها شامل آمریکا، نروژ، انگلیس، افغانستان، ترکیه و تاجیکستان بودیم که حضور پرتعداد شرکت کنندگان از استان‌های مختلف ایران نیز در این دوره قابل توجه بود.

دبیر اجرایی دومین دوره جایزه جمالزاده با اشاره به آنالیز آثار ارسالی از استان‌های مختلف کشور به تفکیک تعداد اثر افزود: استان اصفهان با 420 اثر بیشترین آثار ارسالی، تهران با 368 اثر در جایگاه دوم و سومین جایگاه شرکت کنندگان دوره دوم نیز با 139 اثر به خراسان رضوی اختصاص یافت.

معماریان ادامه داد: فارس با 58 اثر، البرز 53 اثر،‌ گیلان 43 اثر، خوزستان 33 اثر، مازندران 32 اثر، آذربایجان شرقی و همدان هر کدام با 25 اثر، کرمان 24 اثر، کردستان 21 اثر، کرمانشاه 18 اثر، قم 17 اثر، یزد 16 اثر، آذربایجان غربی،‌هرمزگان و گلستان هر کدام با 15 اثر، اردبیل و خراسان شمالی هر کدام 12 اثر، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، لرستان و قزوین هر کدام با 10 اثر، زنجان با 5 اثر، سیستان و بلوچستان، ‌سمنان و بوشهر هر کدام با 4 اثر،‌ ایلام و کهکیلویه و بویراحمد هر کدام با 2 اثر و خراسان جنوبی 1 اثر در این جشنواره شرکت کردند.

وی خاطرنشان کرد: 15 اثر نیز از شرکت کنندگان ایرانی ساکن کشورهای دیگر و نویسندگان غیرایرانی فارسی زبان دریافت کرده‌ایم که به زودی نتایج داوری اعلام خواهد شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.3.0
    V5.7.3.0