Tuesday, August 11, 2020
  • Time : 9:27:5
  • Date : Sun Jun 07, 2020
  • News Code : 4277
آدابِ آیینی سرودن از زبان یك شاعر اصفهانی
یک شاعر آیینی گفت: اگر الفاظ و تعابیری را در غزل فنی به‌کار می‌بریم، نمی‌توانیم در شعر مذهبی و هیئت نیز از آنها استفاده کنیم و اگر این مرزها را بشناسیم، اتفاقاً آیینی سرودن بسیار هم دلچسب می شود.

دومین نشست "شعرنیوش" که تلاشی از سوی مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان برای گپ و گفتی مجازی با شاعران اصفهانی است، میزبان محسن ناصحی شاعر آیینی بود.

این شاعر اصفهانی در گفت‌وگو با محمدرضا یزدان‌پرست روزنامه‌نگار و مجری تلویزیون، ابتدا از علاقه‌اش به شخصیت بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت و به مناسبت رحلت امام خمینی (ره) غزل «غرور ایل» خود را تقدیم بینندگان کرد.

وی درباره خلق اثر در حوزه شعر آیینی بر مبنای اصول ارزشی و مذهبی گفت: در سال 57 یعنی سال انقلاب و در خانواده‌ای کاملاً مذهبی با پدری روحانی متولد شدم که تمام مبناهای فکری آن حول مذهب بود. در دهه 60 نیز با جنگ تحمیلی روبه‌رو بودیم و بچه‌های نسل ما در این فضا با سرودهای انقلابی و دفاع مقدس بزرگ شدند. زمانی که وارد دهه 70 شدیم پس از یک اتفاق کوچک در زندگی‌ام متوجه شدم که می‌توانم بنویسم و شعر بگویم.

ناصحی به پیوستن به یک انجمن ادبی با توجه به زمینه ایدئولوژیک خود اشاره کرد و افزود: در آن زمان جوانان اصفهانی زیادی، شعر می‌سرودند. از یک طرف، زیبایی‌ این هنجارگریزی‌ها و عصیان‌گری‌ها در نوشتن لذت‌بخش و جذاب بود و از طرف دیگر، شعر کاملاً کلاسیک و مضمون‌گرای گذشته دست دافعه به سینه جوانان می‌زد که باعث شد جوانان به سمت شعر تحول‌‌گرا گرایش پیدا کنند و این تغییر و تحول در من نیز اتفاق افتاد.

این شاعر آیینی ادامه داد: از طرف دیگر زمانی که در دهه 70 شاعران در نوشتن شروع به هنجارگریزی کردند، به نوعی خود را ملزم کردند از محدوده ایدئولوژی عبور کنند و آن را کنار بزنند تا بتوانند با واقعیات روبه‌رو شوند و سیر روشنفکرانه‌ای در ادبیات پدید آمد.

ناصحی تأکید کرد که شعر جدی و روشنفکرانه‌ای که از دهه 70 شکل گرفت مخاطب محدودی دارد در حالی که جامعه ما جامعه‌ای کاملاً ایدئولوژیک و معتقد است و برخلاف تصور برخی شاعران که به سمت این حوزه می‌روند، مخاطب عام شعر مخاطب ساده‌انگاری نیست.

وی درباره مرز باریک و حساس حفظ شأ