Tuesday, August 11, 2020
  • time : 11:7:35
  • Date : Sat Jul 11, 2020
  • news code : 4386
نقد كوبنده تر، زمینه ساز رشد شاعر می شود
هفت شب، هفت شاعر، با عنوان «شعرنیوش» سلسله برنامه های گفتگوی زنده در اینستاگرام بود که با هدف شناخت بیشتر شاعران جوان اصفهان و با اجرای «محمدرضا یزدانپرست» برنامه ریزی شد.

هفتمین شب از سلسله نشست های «شعرنیوش» که به همت  توسط مرکز آفرینش های ادبی قلمستان وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار می شود، به «یوسف خوش نظر» اختصاص یافت. این شاعر جوان اصفهانی که برگزاری جلسات شعر را در روزهای دوشنبه در مجموعه باغ غدیر برعهده دارد، برای اهالی و دوستداران شعر اصفهان چهره آشنایی است.

خوش نظر در ابتدای گفتگو، سرآغاز فعالیت در عرصه شعر را از سال 81 اعلام کرد و گفت: در دوران دبیرستان، دبیر ادبیاتی به نام سیف اله قیصری با تخلص «شباویز» که عروض را به خوبی از او فراگرفتم، نقش برجسته ای در علاقه مندی من به شعر ایفا کرد.

وی که رشته ادبیات را در مقطع کارشناسی ادامه داد، تصریح کرد: ادبیات کهن و کلاسیک محور اصلی رشته ادبیات فارسی است و در تمام مقاطع تحصیلی به ادبیات معاصر بسیار محدود پرداخته می شود.

این شاعر جوان اصفهانی به حضور در نخستین محفل های شعری در ابتدای دهه هشتاد اشاره ای کرد و افزود: نزدیک به دو دهه پیش بود که جلسه «شعر هدایت» را با جمعی از علاقه مندان به شعر راه اندازی کردیم و در این جلسات با شعرخوانی اعضا، به نقد شعر می پرداختیم تا روزی در همین جلسات، یکی از حضار این نشست ها را فاقد بار ادبی دانست و آن فرد «امیرحسین یاوری» شاعر شناخته شده اصفهان بود.

خوش نظر آشنایی اش با امیرحسین یاوری در سال 93 را نقطه عطف کارنامه اشعارش قلمداد کرد، ادامه داد: همان نهیب و نقد کوبنده این شاعر مطرح باعث شد که بیشتر بخوانم و باب آشنایی با «محمود نیکبخت»، شاعر و منتقد اصفهانی هم فراهم شد.

وی که در میان اهالی شعر به گزیده سرا مشهور است، تصریح کرد: از پنج سال گذشته علاوه بر قالب غزل به شعر سپید روی آورده ام که ماحصل آن تعداد محدودی غزل و شعر سپید است.

این شاعر اصفهانی که خود و هم نسل هایش را وامدار شعر «حسین منزوی» می داند، گفت: این «ماه غزل معاصر» تاثیر مهمی بر شعر ف