Sunday, July 12, 2020
  • time : 15:14:10
  • Date : Mon Oct 14, 2019
  • news code : 2897
نمایشگاه "كودك و نجوم" فرصتی برای نمایش استعداد كودكان نجومی
نمایشگاه "کودک و نجوم" که در مرکز نجوم ادیب برگزار شد، اولین نمایشگاهی است که تمام بخش های آن توسط کودکان انجام شده است.

عکس رد پای اولین انسان بر روی ماه را قاب گرفته و بر روی میز کوچکی گذاشته است. دعوتم می کند تا از آپولو یازده بگوید که مهمترین دستاورد علمی تاریخ بشر بوده است. با اینکه دوازده سال دارد اولین جمله نیل آمسترانگ را شمرده و با صدای بلند گفت: «این قدم کوچک برای انسان، جهش بزرگ برای بشریت است.» ایلیا سری تکان داد و ادامه داد: دلیل عملیات های فضایی این است که انسان دارد با دست خودش کره زمین را نابود می کند و می خواهد امکان حیات را در سیاره های دیگر فراهم کند. در غرفه دیگر عکس ماکت ستاره ها گذاشته شده است. محمد متین با دقت تمام از شکل گیری ستاره ها می گوید. او که از پنج سال گذشته در کلاس های مرکز نجوم ادیب شرکت کرده و دوازده سالش تمام است گفت: ستاره ها به پنج رده رنگی آبی، سفید، زرد و نارنجی دیده می شوند. هرچه ستاره بزرگتر و روشن تر باشد آبی است که به این معناست که گرمتر است. خورشید ما در طیف زرد قرار دارد. هیاهوی جمعیت در اتاق کوچکی که نمایشگاه "کودک و نجوم" شده پیچیده است. کودکان با ماکت های رنگی کنار خانواده هایشان ایستاده اند و در حال توضیح دادن مباحث پیچیده نجوم با زبانی ساده و روان هستند.

 

اولین نمایشگاهی که تمام بخش ها توسط کودکان انجام شده است

زهرا محمدشریفی، مربی نجوم کودک مرکز نجوم ادیب گفت: نمایشگاه "کودک و نجوم" که در مرکز نجوم ادیب وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد، اولین نمایشگاهی است که تمام بخش های آن توسط کودکان انجام شده است. سمینار این نمایشگاه هم توسط کودکی ده ساله درباره ابعاد و عظمت کیهان برگزار شد.

وی افزود: در این نمایشگاه تمام مباحث نجوم توسط کودکان توضیح داده می شود. هدف از برگزاری نمایشگاه نجوم کودکان این است که توانمندی های کودکانی که در مرکز نجوم ادیب آموزش دیده اند نشان داده شود.

این مربی نجوم کودکان با اشاره به همزمانی هفته نجوم و فضا و روز جهانی نجوم با هفته کودک ادامه داد: این همزمانی بهانه برگزاری نمایشگاه نجوم توسط کودکان شد تا شهروندان بیش از پیش با فعالیت های مرکز نجوم ادیب سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان آشنا شوند.

وی با بیان اینکه بیست کودک از میان کودکان برای برگزاری این نمایشگاه انتخاب شده اند تصریح کرد: به علت کمبود فضا و امکانات نتوانستیم از قابلیت تمام کودکان فعال در این مرکز استفاده کنیم.

محمدشریفی اظهارکرد: کودکان با ذهن خلاقی که دارند می توانند مباحث نجوم را درک کنند و به ساده ترین شکل برای بزرگترها توضیح دهند. برگزاری نمایشگاه نجوم به کودکان این اعتمادبه نفس را می دهد تا مسیر آینده خود را در نجوم پیدا کنند و در آینده به عنوان افراد صاحب نظر و دانشمند در حوزه نجوم در جامعه موثر واقع شوند.

وی افزود: هنوز بسیاری از شهروندان از مرکز نجوم ادیب بی اطلاع هستند. در صورتی که این مرکز بیش از دو دهه است که درباره نجوم فعالیت می کند و افراد بسیاری در این مرکز آموزش دیده اند و موفقیت های مهمی کسب کرده اند. برگزاری نمایشگاه "نجوم و کودک» می تواند در جهت شناسایی این مکان که فرصت مناسبی را در اختیار شهروندان علاقه مند به موضوع نجوم می گذارد یاری رساند. 

نمایشگاه نجوم و کودک در دو بخش سمینار و نمایشگاه، توسط کودکان و به مناسبت هفته نجوم و فضا توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در مرکز نجوم ادیب برگزار شد.

Average :  0 |  Submitted :  0

Tags

    5.7.3.0
    V5.7.3.0