ورود کاربر
سه شنبه 31 مرداد 1396

مکان کنونی شما در سایت

مشاهده خبر
مولانا در تکامل ارتباط شعر و موسیقی گام‌های مهمی برداشت
16 دي 1395

مولانا در تکامل ارتباط شعر و موسیقی گام‌های مهمی برداشت
پنجمین نشست تخصصی پژوهشی موسیقی «آلاچیق» با محوریت تاثیر موسیقی آسمانی و تأثیر آن به میزبانی هنرسرای خورشید سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، این نشست که به همت دفتر تخصصی موسیقی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان برگزار می‌شود، به بررسی عوامل حاکم بر موسیقی ایرانی می‌پردازد.
در این نشست که به تأثیر متقابل شعر معنوی و موسیقی آسمانی اختصاص داشت، عوامل ارتباطی در شکل‌گیری موسیقی آسمانی و تأثیر متقابل آن در شعر معنوی بررسی شد.
محمدحسین پورعبائیان، سخنران و برنامه‌ریز نشست‌های آلاچیق در مورد ضرورت موضوع این نشست اظهار داشت: برای شناخت موسیقی آسمانی نیاز است تا شعر معنوی را بشناسیم. دلیل این امر از آنجا نشأت می‌گیرد که موسیقی آسمانی برای اشعار معنوی ساخته شده‌اند و یا تحت تأثیر و الهام آن شکل گرفته‌اند.
این روانشناس و مدرس دانشگاه به تعاریف مختلف ارائه شده در مورد موسیقی عرفانی اشاره کرد و بیان داشت: از بهترین تعریف‌های ارائه شده می‌توان به دیدگاه آیت ا... العظمی جوادی آملی اشاره کرد که می فرماید «خواندن، اگر غنا نباشد، از بهترین نعمت‌‌ها است. اگر می‌‏خواهید در بهشت از صوت خوش داود (ع) (قاری بهشت) بهره‏مند شوید، باید از گوش خود مواظبت کنید تا هر چیزی را نشنود. در این صورت، در گام سوم به جایی می‌رسید که وقتی اشعار یا مطالب اخلاقی عرفانی را مطالعه می‌کنید، اشک از دیدگانتان جاری می‌‏شود.
پورعبائیان افزود: سنایی با تمام توانایی‌هایی که داشت نتوانست موسیقی و شعر عرفانی را به هم پیوند بزند که مهم‌ترین عامل آن این بود که وی پیشتاز در عرصه شعر عرفانی بود. مولانا جلال‌الدین‌محمد بلخی در تکامل ارتباط شعر و موسیقی گام‌های مهمی برداشت.
هاین‌یوهان لیقتنبرگ ملقب به شمس، مولانا شناس هلندی میهمان پنجمین نشست آلاچیق بود. وی در پاسخ به این سئوال که «چگونه با شعر معنوی و مولانا آشنا شدی؟» گفت: کشور من چیزی نبود که من را راضی کند و من به قونیه رفتم و آنجا با مولا آشنا شدم. سپس به دنبال شمس رفتم و شمس خود را به من نشان داد. به دنبال سومین نقطه می‌گشتم و سومین نقطه را در خوی یافتم و برای دیدم مقبره شمس به آنجا رفتم.
وی با بیان اینکه در همان زمان جشنواره بین‌المللی شمس در آنجا در حال برگزاری بود و این اتفاقی نبود، تصریح کرد: عرفای بزرگ ما را دوست دارند همانگونه که ما آنها را دوست داریم. من بعد از ایران به هند رفتم و عرفای هند را دیدم و دیدم همه ما یک چیز می‌گوییم. همانگونه که مولانا می گوید "من تو ام و تو منی" همه از یک جا آمده ایم. همه آدم‌ها از یک نقطه نشات گرفته‌اند. ایران و آمریکا و هلند تفاوتی ندارد اگر این را می دانستیم صلح برقرار می‌شد. ای کاش یاد می‌گرفتیم با هم صحبت کنیم.
وی سوال "ارتباط موسیقی آسمانی و شعر معنوی از دید شما چیست" را اینگونه پاسخ داد: موسیقی در درون انسان تأثیر می گذارد. موسیقی خاورمیانه این خصوصیت را دارد که انسان را متحول کند.
بخش بعدی برنامه اجرای موسیقی ایرانی توسط هنرمندان اصفهانی بود. ابوالفضل باقری به عنوان خواننده، سیدامین حسینی نوازنده تار و مهران مردانی نوازنده تنبک با اجرای موسیقی عرفانی جمعیت را به وجد آوردند.

95/10/16

کلیدواژه : هنرسرای خورشید - آلاچیق