ورود کاربر
سه شنبه 31 مرداد 1396

مکان کنونی شما در سایت

مشاهده خبر
اصفهان با مشکل فقدان مرکز زبان‌شناسی و گویش‌شناسی دست و پنجه نرم می‌کند
20 دي 1395

مشاور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری:
اصفهان با مشکل فقدان مرکز زبان‌شناسی و گویش‌شناسی دست و پنجه نرم می‌کند
مشاور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان گفت: اصفهان با مشکل فقدان مرکز زبان‌شناسی و گویش‌شناسی دست و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، حسین مسجدی با حضور در مراسم رونمایی از کتاب «بارون و بارفَتَن» اثر استاد خسرو احتشامی گفت: متأسفانه اصفهان درکنار مراکز بزرگ فرهنگی، با فقدان و کمبود مرکز زبان شناسی و گویش شناسی روبرو است.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور با بیان اینکه جای چنین کتابی در بین کتب موجود خالی بود، اضافه کرد: من قصد داشتم به رسانه‌ها که همواره طبل طنز بودن گویش اصفهانی را می‌زنند بگویم این گویش می‌تواند شعر جدی هم سرود و سرودن این کتاب به صورت تمام عیار این مهم را نشان داد.
وی تأکید کرد: برای نسل من و شما ملموس است که گویش‌ها بیش از این مقدار رو به زوال است و باید برای نجات آن تلاش کرد. در دهه‌های 40 و 50 واژگانی مستعمل بود که در دهه 70 و 80 دیگر به کار نمی‌رفت و به همین نسبت گویش ما رو به زوال است اما مکتوبات در این زمینه وجود دارد.
مشاور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با ذکر اسامی تعدادی از شاعران که به گویش اصفهانی شعر می‌سرودند، گفت: در دوران صادق ملارجب که برای همه آشناست و همه گویش اصفهانی را با او می‌شناسند، شاعران دیگری نیز حضور داشتند که به این گویش شعرهای فراوانی سروده‌اند اما این موارد نیاز به پژوهش دارد تا مشخص شود چه بر سر ابیات این افراد آمده است.
مسجدی ادامه داد: روزنامه ناوبوک بیش از یک سده پیش در سرمقاله‌های خود یک ستون طنز به زبان اصفهانی داشته که موجود است اما با وجود این موارد باید توجه کرد این کار جنبه علمی پیدا کند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه در خصوص وجه تسمیه‌های عامیانه بیان کرد: وجه تسمیه‌های عامیانه بخشی از زبان شناسی ملل‌هاست که در تمامی کشورها هم موجود است و پژوهش‌ها در این زمینه باید جدید شود.
مسجدی افزود: برای مثال قصر منشی بیوت کوچک بسیاری از رجال صفویه بوده که امروزه به این نام معروف شده و جای تحقیق و سوال دارد که ایا قصر منشی تغییر یافته یا ترکیب قبرستان کوچه‌ای است که در ابیات استاد احتشامی نیز آمده است.
وی ادامه داد: برای این قبیل مباحث بسترهای پژوهشی فراوانی وجود دارد و امید است هم در مباحث ذوقی از تجربیات صاحب‌نظران بنام استفاده شود و هم مباحث علمی در مرکزی با این خصوصیات پیگیری شود.
وی خاطرنشان کرد: حداقل کار ممکن در این زمینه چاپ یک نشریه و ویژه نامه‌ای دسته کم درباره گویش اصفهان است و امیدوار هستم که مقدمه اجرای اقدامات جدی‌تر در این زمینه فراهم شود.

95/10/20


کلیدواژه : گویش - رونمایی کتاب